Termostat Arızası Yakıtı Etkiler mi?

Tıpkı evinizdeki sıcak su termostatınızın, su sıcaklığını kontrol ettiği gibi, aracınızdaki termostat da motorunuzun sıcaklığını kontrol eder. Motor termostatının amacı, soğutma sıvısının motor ve radyatör içerisindeki akışını kontrol ederek motor sıcaklığını düzenlemektir. Termostat bunu soğutma sıvısını açıp kapatarak yapar, böylece soğutucu akışkanın gerektiği gibi motora ve çevresine akışını yönetir. Aracınızın motoru soğuksa, termostat kapalı kalır.

Termostat, motorunuzu en yüksek çalışma ve yakıt verimliliğinde tutmak için çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Doğru çalışan bir motor termostatı ve soğutma sistemi, motorunuzu oldukça sabit bir sıcaklıkta tutar. Arabanızda bir sıcaklık göstergesi varsa, otomobilin yarıya kadar hızlı bir şekilde arttığını görmelisiniz. Motorun sıcaklığı belirli bir seviyeye ulaştığında, termostat açılmaya başlar ve radyatöre soğutma sıvısı bırakarak motorun aşırı ısınmaması sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Soğukta Araba Neden Çalışmaz? (Detaylı Rehber)

Arızalı bir termostatın belirtileri nelerdir?

  • Motorun aşırı ısınması
  • Motorun çok soğuk çalışması (sıcaklık göstergesi yarım yol almak için 3 ila 5 km’den fazla sürüyor)
  • Araba sürerken motor sıcaklığında büyük dalgalanmalar olması
  • Soğutma sıvısının termostatın çevresinden sızması
  • Aşırı yakıt tüketimi
  • Aşırı egzoz emisyonları

Termostat kapalı konumda sıkışırsa ne olur?

İlginizi Çekebilir:  Doblo Start Stop Devre Dışı Motoru Kontrol Ettirin Hatası Nedir?

Aracınızın termostatı açılmıyorsa, soğutucu soğutma için radyatörünüze akamaz. Radyatör ve soğutma suyu motorunuzun sıcaklığını düzenlediğinden, arabanızın kendini soğutacak yolu yoktur. Bu, motorunuzun aşırı ısınmasına neden olur.

Motorunuzun sıcaklık göstergesi 5-15 dakikalık kullanımdan sonra yüksek bir seviyeye ulaşıyorsa, bunun nedeni termostatınızın gerektiğinde açılmaması olabilir. Aşırı ısınan motorlar, bir arabanın tamir edilmesi en pahalı parçalarından biridir. Bu nedenle, motorunuzun aşırı ısındığından şüpheleniyorsanız, yüksek maliyetli hasarı önlemek için derhal servise götürmelisiniz.

Termostat açık konumda sıkışırsa ne olur?

Aracınızın termostatı açık kalmışsa, motorunuz optimum sıcaklığına ulaşamaz. Bir motor çalıştırıldığında, motor bloğunda dolaşan soğutma sistemi sıvısı, motor çalışma sıcaklığı seviyesine ulaşılmasını engeller ve aracınız yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını artırır. Motorun sürekli soğuk kalmasıyla birlikte performans düşer ve rolanti tekleme sorunları ortaya çıkabilir. Motor Arıza Işığı yanabilir. Ayrıca motor devrinin daha uzun süre normalden yüksek kaldığını farkedebilirsiniz ve ön paneldeki araç sıcaklık göstergesi uzun süre (3 ila 5 km’den fazla) yarı yolda kalabilir. Yakıt harcaması, sürekli soğuk kalan motorda kesinlikle daha fazladır. Dolayısıyla araç yakıt tüketimi doğrudan artar.

İlginizi Çekebilir:  Linea Yakıt Filtresini Kontrol Ettirin Arızası

Bir termostat arızalı olduğunda ne olur?

Bazen hatalı bir termostat beklendiği gibi yanıt vermeyebilir. Bu, termostatın yanlış zamanlarda açılıp kapanmasına neden olur. Motor sıcaklığınız dalgalanıyorsa, değiştirilmesi gereken yanlış bir termostatın işareti olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara