Aranje Etmek Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Aranje etmek nedir ve ne anlama geliyor? Aranje etmek tabirinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “aranje etmek” tabirinden söz edeceğiz.

Aranje Etmek Ne Demek?

  • Düzenlemek (müzik)

Müzikte bir enstrüman ile çalınan bir parçayı başka bir enstrüman ile çalmak ya da bir eseri farklı enstrümanlar ile yeniden düzenlemek anlamına gelir.

Bir şeyi yeniden düzenlemek, bir sıraya ya da mantığa göre yeniden şekillendirmek de ‘aranje etmek’ tabiriyle ifade edilir.

Aranje Etmek Köken – Etimoloji

  • Fransızca

Aranje kelimesi Fransızca ”arranger” fiilinden türemiştir. -Etmek yardımcı fiili ile tabir Fransızca-Türkçe karışımı olmuştur.

Aranje Etmek Kullanım Alanları – Örnekler

Kelime, daha çok müzik alanında kullanılan bir terminolojidir. Aranjör kelimesi de aranje etmek fiilini yapan kişidir.

Aranje Etmek Cümle İçi Kullanımı

İncesaz grubunun kurucularında olan Cengiz Onural İsveç’te verdikleri konser sırasında basına verdiği bir demeçten;

“Enstrümantal parçalarımız var. Armoni ve aranje destekli müzik yaptığımız için tambura, kemençe ve kanun gibi çalgı aletlerini sahnede gören Avrupalılar konserleri severek dinliyorlar. Ben Avrupa’daki konserlerimizde şunu da fark ettim, konser sonunda tambura, kemençe ve kanunun ne olduğunu gelip merakla bize soranlar var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: