Levazımat Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Levazımat nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Levazımat” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Levazımat Nedir? Ne Demek?

Levazımat, isim.

Araçlar, gereçler; ara.-gereç anlamına gelir. Genellikle askeriye alanında kullanılan Levazımat kelimesi, askeri araç ve gereçlerin tümüne verilen isimdir

Levazımat Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Levazımat kelimesi dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin sonunda yer alan -at eki, Arapçada çoğul eki anlamı taşıdığı için kelimenin orijinal anlamı ”araçlar-gereçlerdir”.

Levazımat Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir? 

Levazımat kelimesi gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almayıp kullanımı eskiyen kelimeler arasında yer alır.

Levazımat Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

“…Her bahar bir vagon gibi, hazine-i gaybdan yüzbin nevi et’ime ve levazımat, kemal-i intizam ile yüklenip zîhayata gönderiliyor. Ve bilhâssa o erzak paketleri içinde yavrulara gönderilen süt konserveleri ve vâlidelerinin şefkatli sinelerinde asılan şekerli süt tulumbacıklarını göndermek, o kadar şefkat ve merhamet ve hikmet içinde görünüyor ki, bilbedahe bir Rahman-ı Rahîm’in gayet müşfikane ve mürebbiyane bir cilve-i rahmeti ve ihsanı olduğunu isbat eder…”
Bediüzzaman Said Nursî
Şualar, Bediüzzaman Said Nursî
Yedinci Şua

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.