Arif Ahmet Denizolgun Kimdir?

Arif Ahmet Denizolgun kimdir? Süleymancılar olarak da bilinen Süleyman Efendi Cemaatinin merhum kanaat önderi Arif Ahmet Denizolgun kim? Daha önceki yazımızda kardeşi Mehmet Beyazıt Denizolgun’dan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Arif Ahmet Denizolgun’dan, hayatından, kariyerinden ve hizmetlerinden söz edeceğiz. 

Arif Ahmet Denizolgun, 1955 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Süleymancılar cemaatinin önderi olan Süleyman Hilmi Tunahan’ın torunu olan Ahmet Denizolgun, 8 Eylül 2016’da sabaha karşı hayatını kaybetmiştir. 

Akademik Kariyeri 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olan Arif Ahmet Denizolgun, Columbia Üniversitesi Wagner College Ekonomi İş İdaresi bölümünde de eğitim görmüş ve çeşitli çalışmalar yürütmüştür. 

Siyasi Hayatı 

Kendisinden önceki cemaat lideri olan Kemal Kacar gibi Denizolgun da siyasete atılmış ve 4 Ağustos 1998 ile 11 Ocak 1999 tarihleri arasında yaklaşık 5 ay 20. dönem Antalya milletvekilliği ile Ulaştırma Bakanlığı görevinde bulundu. Ulaştırma Bakanlığı görevini yürüttüğü esnada ilgi çekici projelere imza atan Denizolgun, NATO Komisyon Başkanlığı ve Teknoloji ve Bilim Komisyon üyeliği görevlerini başarıyla yerine getirdi. 

Cemaatin Başına Geçmesi 

17 Haziran 2000 tarihinde Süleymancılar cemaatinin lideri Kemal Kacar’ın vefat etmesinin ardından cemaatin başına geçti. Kendisi döneminde cemaat kurumsallaştı ve büyümeye devam etti. 

Bu dönemde açılan İsabet Okulları ile lise öğrencilerine üniversiteye giriş sınavlarında destek olunmuş, yine bu dönemde açılan Arden Hipermarketleri ile başta cemaat üyeleri olmak üzere halkın helal Gıda temini konusunda önemli adımlar atılmıştır. 

Kendisinin cemaat lideri olduğu dönemde yurt dışı kursların sayısında da önemli artışlar yaşanmış, Afrika, Asya, Güney Amerika ve Avrupa’da pek çok kuran kursu açılmıştır. 

Yine kendisi döneminde cemaat, Anadolu’da da kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atmıştır. Her ilçede bir kurs sloganı ile Türkiye’nin her bölgesinde kurs açılmış ve bölge halkına dini eğitimler verilmiştir. 

Siyasetten İzole Bir Cemaat 

Arif Ahmet Denizolgun zamanında, önceden de olduğu gibi cemaat, siyasetten uzak durmuş ve sadece seçim zamanında kime oy verileceği hususunda üyelerine bilgilendirme yapmıştır. Arif Ahmet Denizolgun zamanında medya anlamında sadece birkaç dergi açılmıştır. Bu dergiler ise Yedikıta ile İnsan ve Hayat isimli dergilerdir. Yedikıta dergisi tarih dergisi; İnsan ve Hayat dergisi ise daha çok aktüel dergisi olarak ön plana çıkmıştır. 

Öte yandan bu dönemde cemaatin herhangi bir televizyon ve radyo kanalı açılmamış, sadece dergilerin açılmasına karar verilmiştir. 

Ölümü 

Eski Ulaştırma Bakanı ve Antalya Milletvekili olan Arif Ahmet Denizolgun, 8 Eylül 2016’da yüksek tansiyon nedeniyle saat 3.00 sularında hastaneye kaldırılmış fakat beyin kanaması geçirmesiyle saat 4.00’de hayata gözlerini yummuştur. 

Arif Ahmet Denizolgun’un naaşı 9 Eylül’de Üsküdar Selimiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığına defnedilmiştir. 

İlginizi Çekebilir:  Neslihan Arslan Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Sevgilisi? Oynadığı Diziler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir