Sağlık

Aşı Sonrası Aspirin İçilir mi?

Aşı uzun zamandır hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacı ile yapılan bir çözeltidir. Çözeltinin yapılmasında insan ve hayvan fark etmeksizin bütün canlı varlıklara yapılabilmektedir. Vücudunuz mikroplar ve virüsler tarafından güçsüz düşürüldüğünde burayla bağışıklık sistemi ilgilenir. Aşı ise bağışıklık sistemini güçlendirerek yardımcı olmaya çalışan çözeltidir. Aşı yapıldıktan sonra bazı kişiler ‘’Aşı Sonrası Aspirin İçilir mi?’’ sorusunu sorabiliyorlar. Bu kafa karıştırıcı soruyu bugünkü yazımızda cevaplayarak olaylara açıklık getireceğiz.

Aşı sonrası aspirin ilacını içmeden önce bazı noktaları doğrulayarak tüketmeniz daha doğru olacaktır. Öncelikle bahsetmek istiyoruz ki aşı yapılan yerde halsizlik, kızarıklık ve ağrı bulunuyorsa aspirini direkt kullanabilirsiniz. Aspirin içerisinde bulundurduğu maddeleri kolaylıkla bağışıklık sistemine iletir ve burada virüslere karşı mücadele etmeye başlar.

Aşı yapılan bölgede yukarıdaki bahsettiğimiz şeyler bulunuyorsa öncelikle soğuk suyla ıslatılmış havluyu buraya koyabilir ya da üzerine buz tutabilirsiniz. Aşı sonrası hızlı bir olumsuz etken görüyor olmanız ilacı kullanmanıza tetikleyebilir fakat bu şeyleri de yaparak ağrıları bastırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.