Ekonomi

Aşırı Değerli Hisse Ne Demek?

Aşırı değerli hisse ne demek? Bu sorunun cevabına yatırım yapan ve hisse alıp satan kişilerin bilmesi gerekir. Aksi takdirde hisse alımı sırasında, değeri aşırı artmış hisseler satın alınır ve hisseye yatırılan parada değer kaybı olur.  

Değer kaybının gerçekleşmesi demek, yatırılan paranın riske atılması demektir. Aşırı değerli hisse ne demek? Tam olarak anlaşılmadan kesinlikle piyasada şirket hakkında değer araştırması yapılmalı ve hisse yatırımı yapılan araştırma sonucu gerçekleşmelidir.  

Gerçek fiyatından daha fazla şişirilmiş olan hisseler, aşırı değerli hissedir. İlk başta yatırımcılar için daha fazla kazanç elde edebilmek adına şirketin hisselerinde yükselişin olacağı izlenimini verebilir. Fakat şirketin değerinden daha fazla hisse değerine sahip olması, aynı zamanda büyümenin daha fazla olmaması hâlinde şirkete ait hissesinin bir süre sonra gerçek değerine inmesine ve yatırımcının para kaybetmesine neden olacaktır.  

Şirketin hisselerindeki iniş değerinin gerçekleşmemesi için şirketin yüksek büyüme potansiyeline sahip olması veya yatırım yapan kişilerin şirkete olan ilgisini aynı şekilde devam etmesi gerekmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.