Kelimeler

Asiste Etmek Ne Demek?

Asiste etmek tabirinin anlamı nedir? Asiste etmek tabiri ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli deyim, atasözleri ve tabirlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “asiste etmek” tabirinden söz edeceğiz. 

Asiste Etmek Ne Demek? 

Yardımcı olmak, yardımcılık yapmak anlamlarına gelir. Bir işi veya bir görevi yerine getirirken işe yardımcı olmak, işin bitmesine aracılık etmek anlamına gelmektedir. 

Asiste Etmek Tabirinin Kökeni 

Asiste etmek kelimesi, “assist” ve “etmek” kelimelerinin birleşmesi sonucu meydana gelmiştir. Asist kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir. 

Asiste Etmek Tabirinin Cümle İçi Kullanımı 

“Sonsuz Sokaklar”ı arşınlayan iki kişiden baskın olanı gösteri sanatçısı Zampano’dur. Vücuduna sardığı zincirleri kırarken, kendisine yardımcı olması için ailesinden satın aldığı Gelsomina onu asiste eder, gösteri sonrasında para toplar.

Asiste Etmek Kelimesi ve Plaza Türkçesi 

Asiste etmek tabiri, plaza Türkçesinin en bariz örneğidir. Kendisini tam karşılayan bir kelime Türkçede var olmasına rağmen zorlama bir şekilde bu kelime tamamen yapmacıklıktır. Yardımcı olmak gibi tamamen Türkçe bir karşılığı bulunmasına rağmen bu kelime zamanla dilimize yerleşmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi