Deyimler ve Atasözleri

Yağlı Kuyruk Deyiminin Anlamı Nedir?

Yağlı kuyruk deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen bazı deyimlerin anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca yağlı kuyruk deyiminin anlamından söz edeceğiz.

Yağlı Kuyruk Deyiminin Anlamı Nedir?

Kendisinden bolca ve kolayca yararlanılabilecek kaynak ya da iş anlamlarına gelir. Kişiye maddi açıdan kolayca ve oldukça fazla yarar sağlayan bir iş veya kaynak, yağlı kuyruk deyimi ile açıklanır. Aynı zamanda çok zengin kişiler için de ”yağlı kuyruk” ifadesi kullanılabilmektedir. Örneğin zengin olmasına rağmen kendisinden kolayca yararlanılmasını sağlayan kişiler ”yağlı kuyruk”tur çünkü söz konusu kişinin bu zaafını gören kişiler, zamanla bu zengin insanı sömürecekler, parasına kolayca ulaşabileceklerdir.

Çevremizde bu tarz insanlar olduğu kadar bu insanlardan yararlanan çok sayıda insan da vardır. Burada kuyruk kelimesi ile ifade edilmek istenen, peşine takılmak, arkasından gitmek, kuyruğuna takılarak menfaat elde etmektir. Sömürebilecek ”yağlı kuyruk” bulan kişiler, bu kişi sayesinde kolayca maddi kazanç elde ettikleri için kaynaklarını çabuk kaybetmek istemezler. Eğer sömürdükleri kişi, bir pınar gibi kaynağını tüketmişse ondan kolayca vazgeçecektir. Çünkü aradaki bu bağı güçlü tutan çıkar ilişkisidir. Hasılı, yağlı kuyrukların arkasına takılıp ”yağlı” kişileri sömürmekten başka bir meziyeti olmayan insanları çevrenize bir adım dahi yaklaştırmayın ve kendinize de musallat olmamaları için koruyun, kollayın.

  • Sitemizdeki diğer deyimler için kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds