Ekonomi

ATR İndikatörü Ne İşe Yarar?

Açılımı Average True Range biçiminde olan ATR, Wilder tarafından geliştirilmiştir. Piyasada bulunan volatiliteyi ölçmeye aracılık eden bir indikatör türüdür. Paket programlarında tahmin edilen periyot genel itibari ile ortalama 14 civarındadır.

ATR İndikatörü Kullanım Amacı Nedir?

• Piyasada mevcut olan bağlamda durumu belirlemektir.

• Piyasanın trend içerisinde mi yoksa yatay bir şekilde mi ilerleme kat edeceğini belirlemeye yarar.

ATR indikatörü fiyatlarda meydana gelen hareketliliğin yönüyle ilgilenmez. Satım ve alım işlemlerinde sinyalleri üretmez. Yalnızca piyasanın,içerisinde bulunduğu durumu tespit etmekle meşguldür.

Fiyatlar hızlı bir şekilde trendi içerisinde bulunurken uygulamasında yükselmekte olan durum sonrasında gelişen yatay bir piyasaya dönüşmektedir.

Trend meydana geldiği zaman belirli bir gecikme durumuyla bu şekilde tespit edilebilir. İndikatör anında tepki verme özelliğini göstermektedir. Fakat bunun nedeni yatay piyasaları trend piyasalarından elmasının oldukça zor olmasından ileri gelmektedir.

ATR İndikatörü Başka Nerelerde Kullanılır?

ATR indikatörünün bir diğer kullanım alanı ise genel itibariyle stop seviyelerini belirlemeye yardımcı olmasıdır. 14 değerinde bulunan ATR kullanılıyorsa eğer günlük grafiklerde 14 günlük bant aralığının seçilmesine yardımcı olur. Birçok profesyonel bant aralığı değeri trend olarak kullanmaktadır. Örnek verilecek olursa eğer altın grafiğinde 14 günlük altındeğeri 12 verilmekte ise stop-loss olarak alım yapılan yerin 12 USD aşağısını belirlenmek şeklinde olacaktır.

Kodlama Editörü Örneği

ATR indikatörünü genel itibariyle algolab ama editörlerin de kullanabilmek amacıyla engine at işlevlerinin çağrılması uygulamasına geçildiğini parametreler ise barlar periyot bir ünitedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds