Forex Bayrak Formasyonu Nedir?

Piyasalarda yani borsa endeksleri, hisse senetleri ile kripto para birimlerinin işlem gördüğü grafiklerde meydana gelen teknik analiz kapsamında incelenen bir formasyondur. Bayrak formasyonu flama formasyonu olarak isimlendirilir. Bayrak formasyonu daha çok yükselme eğiliminde olan trend açısından meydana geliyorsa bu trendin devam edeceğini, alçalan trend açısından da ters bayrak formasyonu şeklinde meydana geliyorsa düşürsün daha da derinleşeceğine işaret eder.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Nedir?

Bayrak Formasyonu Nasıl Bir Formasyondur?

Bayrak formasyonu piyasalarda genel itibarıyla kısa vadeli bir formasyon olma özelliğini taşımaktadır. Şekil olarak bayrağa benzediği için aynı zamanda bu adı almıştır. Bu formasyon uygulamasında önemli olan husus bayrağın direği olarak isimlendirilen rakım yani yükseklik kadar bir düşüşü veya yükselişbeklentisinin olmasıdır. Yukarı yönlü çok sert bir şekilde fiyat hareketlerinden sonra bu harekete ters yönlü yani kısa vadeli bir düzeltme hareketi oluşacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Bonus Business Ticari Kart Limiti Ne Kadar?

Bu düzeltme hareketinden sonra tekrardan yukarıya doğru bir hareket meydana gelmesi beklenmektedir. Oluşan bu yukarı yönlü hareket neticesinde meydana gelen bayrak biçiminde bir oluşum bayrak formasyonu olarak isimlendirilmektedir.

Ters Bayrak Formasyonu Nedir?

Aşağıya doğru çok sert bir fiyat düşüşünden sonra ise bu harekete ters yönlü yani kısa vadeli bir düzeltme hareketi anlamına gelen ters bayrak formasyonu ismi verilmektedir. Bu düzeltme hareketinden sonra tekrardan aşağıya doğru bir hareket meydanagelecektir. İşte bu durum bayrak şeklindeki oluşum yani ters bayrak formasyonu olarak isimlendirilir.

İlginizi Çekebilir:  Borsada T Eşleşme Miktarı Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara