Attar Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Attar nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Attar kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Attar” kelimesinden söz edeceğiz.

Attar Nedir? Ne Demek?

(isim)

  • Aktar
  • Baharatçı, ıtır satan.

Kelimenin ‘güzel koku, ev ilaçları ve gereçleri satan’ anlamı da bulunmaktadır. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Attar Kelimesinin Kökeni?

(ﻋﻄّﺎﺭ) i. (Ar. ‘iṭr “güzel koku”dan ‘aṭṭār)

  • Arapça

Attar kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelime ‘ıtr” güzel koku kelimesinden türemiştir. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Attar Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”Attar” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Feridüddin Attar’ın kendisi de bir doktordur ve şifalı bitkilerle hastalarını iyileştirdiği için bu unvanı almıştır.

Attar Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bunun gibi bir herif, güzel attar oğlanı gözüne kesdirir. Dükkânına varıp ondan otlar alır ve bir altın verip üstünü almadan gider. Ertesi günü yine gelir, yine attardan bazı şeyler alıp yine bir altın verip üstünü bırakır.

Rıza Zelyut

Osmanlı’da Oğlancılık, Rıza ZelyutSayfa 126 – Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: