Layemut Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Layemut nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Layemut kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “layemut” kelimesinden söz edeceğiz.

Layemut Nedir? Ne Demek?

  • Ölümsüz, ebedi

Canlı veya cansız kişi ya da nesnelerin manevi açıdan ölümsüz olması, ebedi olması anlamına gelir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Layemut Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ise ”mevt” sözcüğüdür. ”la” kelimesinin olumsuzluk katmasıyla la-yemut kelimesi oluşmuştur. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Layemut Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”layemut” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

Layemut Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bu devirde su-i istimalat o dereceye vardı ki, bir sermayedar, kendi yerinde oturup, bankalar vasıtasıyla bir günde bir milyon kazandığı halde; bir biçare amele, sabahtan akşama kadar, tahte’l-arz madenlerde çalışıp, kut-u layemut derecesinde, on kuruşluk bir ücret kazanıyor.

Milli Görüş İle Altı Ders, Lütfi Bergen Sayfa 30 – YazıGen Yayıncılık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: