Otomobil

Audi Balata İşareti Neden Yanar?

FREN UYARI SİSTEMİ

Fren sistemi ile ilgili sorun olduğunu gösteren gösterge lambası genelde acil bir riski, aracın genel güvenliğinde potansiyel uygunsuz bir durumu göstermek için uyarıcı (araç modeline bağlı olarak) kırmızı renktedir. Bu lamba yandığında mutlaka dikkate alınmalı, görmezden gelinmemektedir.

Fren sistemi uyarı lambasının yanmasına neden olabilecek çok sayıda farklı durum söz konusu olabilir. Aşağıda bahsedilen ankete göre sorun, yoldaki insanların neredeyse yarısının bu riskten haberdar olmaması ve neticede uygun şekilde tepki vermemesidir.

BİRÇOK SÜRÜCÜ HAYATİ ÖNEM ARZ EDEN GÖSTERGE İKAZ LAMBALARINI TANIYAMIYOR

Yakın zamanda en yaygın 10 gösterge lambasını tanımlaması istenen 2000 sürücünün katıldığı ankete göre, katılımcıların neredeyse yarısı otomobillerinin lastik basıncı veya fren sistemi lambası yanıp söndüğünde bunun ne anlama geldiğini söyleyememektedir.  Şaşırtıcı şekilde, katılımcıların %17’si düşük yakıt seviyesi lambasının bile ne anlama geldiğini bilememiştir.

FREN SİSTEMİNİN BİR BÖLÜMÜNDEKİ (ÖR. ABS) SORUNDAN DOLAYI HATALI OKUMA

RİSK

Aşınmış veya kırılmış bir ABS dişlisi, tahrik milinden veya lastik rulmanından hatalı bir sinyal üretebilir. Sensör montaj noktaları altında korozyon olması durumunda, sensör ABS halkasına yaklaşmaya zorlanarak, ABS modülüne hatalı değer gönderebilir.

YAPILMASI GEREKENLER

ABS sistemini tümüyle aşınma veya kırık dişli riskine karşı kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

AŞIRI DUYARLI FREN UYARI SİSTEMİNDEN KAYNAKLANAN YANLIŞ ALARM

RİSK

Balatalar ve bunlarla ilgili aşınma sensörleri değiştirilse dahi, gösterge uyarı lambası yanıp sönmeye devam eder.

YAPILMASI GEREKENLER
  1. Fren balataları ile fren diskleri arasında temas olduğundan emin olmak için fren pedalına birkaç defa basın.
  2. Göstergeyi birkaç saniye süreyle kapatın.
  3. Göstergeyi tekrar açın ve lambanın yanmaya devam edip etmediğini kontrol edin.

Fren uyarı lambası hala yanıyorsa, destek ve/veya uzman tavsiyesi alın.

Bu tür yanlış alarmlar bazı marka ve modellerde yaygın olarak görülebilir. Bu modelleri www.ferodo.com adresinden çevrimiçi olarak görebilirsiniz. Ayrıca belirli bir marka ve modelde herhangi bir sorunla çok sık karşılaşmanız durumunda yetkili servislere durumu bildirebilirsiniz ya da muayene gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds