Biyografi

Avni Özgürel Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Kitapları?

Mehmet Avni Özgürel, 1948 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlamış, daha sonra İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi-Maliye Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamlamıştır. Gazetecilik mesleğine ilk olarak Ulus gazetesinde başlamış ve çeşitli önemli gazete ve dergilerde çalışmıştır. Bilhassa TRT televizyonu için hazırladığı “Belene” adlı dizi film senaryosu büyük ilgi görmüştür.

Özgürel, Sabah gazetesi ve Radikal gazetesinde özel haber müdürlüğü, Yeni Ufuk Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği gibi görevlerde bulunmuş ve halen Radikal gazetesinde yazar olarak çalışmaktadır. Ayrıca belgesel ve dramatik film senaryoları yazmış, Zincirbozan ve Büyük Oyun adlı sinema filmlerinin senaryo yazarlığını üstlenmiştir. Gazetecilik kariyerinin yanı sıra öğretmenin teşvikiyle genç yaşta Türkiye birincisi olduğu bir kompozisyon yarışmasıyla dikkat çekmiş ve bu yeteneğiyle UNESCO’da derece almıştır. Siyasi olarak da Türk Ocakları Gençlik Kolları’na üye olmuş ve daha sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde siyasi faaliyetlerde bulunmuştur.

Evli olan Avni Özgürel’in 2013 yılında Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan Akil İnsanlar listesine Ege Bölgesi’nden girdiği bilinmektedir. Yazarlık kariyerinde önemli eserlere imza atmış, çeşitli kitapları bulunmaktadır.

kaynakça:

  • yeniakit.com.tr, Avni Özgürel, erişim tarihi: 30 Kasım 223

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.