Biyografi

Fahri Erenel Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Kitapları?

1950 İstanbul doğumludur. Fahri Erenel, 1980 yılında iktisat anabilim dalını tamamlayarak Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş, 1991 yılında Kurmay Subay olarak Kara Harp Akademisi’nden mezun olmuştur. 1993 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirmiştir. ABD’de Barış Gücü Operasyonları’nın planlanması ve uygulanması eğitimini almıştır. Azerbaycan’ın güvenlik stratejisine yönelik plan yapma çalışmalarında bulunmuş ve Azeri subaylara eğitim vermiştir.

Erenel, muhtelif alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. 1980-2010 seneleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde görev yapmış ve Tuğgeneral rütbesinde emekli olmuştur. 2017 yılında yönetim ve strateji alanında doçent, 2023 yılında ise aynı alanda profesör olmuştur. B sınıfı iş güvenliği uzmanıdır.

Aklın Akılla Savaşı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Savunma Kaynaklarının Planlanması ve Yönetimi, Afet ve Acil Durum Yönetimine Güncel Bakış, Kritik Tesis ve Altyapıların Korunması adlı kitapları ve çok sayıda kitap bölümleri bulunan Erenel, 2011-2017 yılları arasında İstanbul Altınbaş Üniversitesi’nde görev yapmıştır. Şu anda İstinye Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta olup Güvenlik ve Savunma Stratejileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜVSAM) Müdürüdür. Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Bilimler Araştırma Merkezi Onur Üyesi olan Fahri Erenel, 2019 yılında TASAM Stratejik Vizyon Sahibi Bilim İnsanı ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca, AKUT Arama Kurtarma Derneği’nde eğitim almış ve basın ilişkileri birim sorumluluğunu yürütmüştür. Halen AKUT Vakfı Mütevelli Heyet Üyesidir. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

kaynakça:

  • tasam.org, Fahri Erene, erişim tarihi: 30 Kasım 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi