Avrat Ne Demek? Kelime Anlamı ve Kökeni Nedir?

Avrat nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “avrat” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Avrat Nedir? Ne Demek?

Avrat, isim.

Kadın, eş, zevce anlamlarında kullanılan ancak günümüzde yerine karşılık olarak farklı kelimelerin kullanıldığı bir ifade biçimi.

Avrat Kelimesinin Kökeni Nedir?

Eski Türkçede yer alan “urağut” kelimesinden türemiş olduğu söylenir.

Öte yandan bu kelimenin kökeninin Arapça olduğuna dair çeşitli kanıtlar da vardır. Örneğin edep yerlerinin kapatılması, nikah düşen bir başkasına mahrem yerlerinin gösterilmemesi anlamına gelen “avrat” kelimesi yine Arapça olan “avret” kelimesinin çoğuludur. Bu anlama bakılırsa “avrat” (عورات) tamamıyla edep yerleri, zaaf ve kusurları bulunan anlamına gelir.

Örneğin namazın şartları arasında yer alan setr-i avret de bu kelime ile aynı kökten türemiştir. Buna göre Müslüman bir kişi, avret yerlerini kapatması gerekir. Erkeğin avret yeri, göbeğinden dizi altına kadardır. Kadınların ise, yüz ve ellerinden başka her yeri avrettir.

Avrat Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bir bakıyorsun ki
ana avrat söver gibi, azgın bir hayvanı döver gibi bugün çalışıyorum,
sonra bir de bakıyorsun ki
ağzımda sönük bir cıgara gibi tembel bir türkü sabahtan akşama kadar sırtüstü yatıyorum ertesi gün.
Nazım Hikmet Ran
Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet Ran
Sayfa 627

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: