Arasta Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

İsmet Özel’in “Münacaat” şiirinde geçen “Arastadan ırmaklara çark ettiren dalgınlık” mısrasındaki “arasta” ne anlama geliyor? Arasta kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “arasta” kelimesinden, kökeninden ve cümle içi kullanımından söz edeceğiz.

Arasta Nedir? Ne Demek?

Arasta, isim.

Mimaride dükkanların önü saçakla kaplanmış veya örtüyle kaplanan çarşı anlamına gelen arasta, aynı zamanda içinde aynı tür meslekten bulunan ve aynı ürünlerin satıldığı çarşı anlamına gelir.

Arasta Kelimesinin Kökeni Nedir?

Arasta, dilimize Farsçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelime Farsça kökenlidir.

Arasta Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Arasta kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almayıp kullanımı eskiyen kelimeler arasında yer alır. Teknik ve spesifik bir kelimedir.

Yine aynı şekilde Osmanlı Devleti zamanındaki “kapan” kavramı ile de aynı anlama gelir. Örneğin “Unkapanı”, içinde un ve un mamüllerinin satıldığı çarşı anlamına gelir. Un Arastası olarak da kullanılabilir.

Arasta Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Arasta‘nın orta yerindeki kubbenin ismi, daha önce de söylediğimiz gibi, Dua Kubbesi”dir. Çarsı esnafı her sabah namazından sonra bu kubbenin altında toplanır, bereket duasına “âmin” çeker, tekbirler getirilir, sonra da besmele ile dükkânlarını açarlardı. Bu güzel gelenek bazı bölgelerimizde hâlâ yaşıyor. Selimiye Arastası, uzun yıllar bakımsız ve kapalı olmasına karşılık, günümüzde Edirne’nin en yoğun kapalı çarşısı konumundadır.
Yavuz Bahadıroğlu
Mimar Sinan, Yavuz Bahadıroğlu
Sayfa 146

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: