Aylık Trafik Nedir?

Yeni bir internet sitesi açmayı düşünüyorsunuz ve hosting hizmeti alacağınız firmanın web sitesindeki ‘aylık trafik’ kavramı nedir? hiçbir fikriniz yok. Ya da internet siteniz anlamsız şekilde tam da hitleriniz patlamışken(bu zamanda olması gayet normal) kapandı ve hosting firması aylık ek trafik almanız gerektiğinden bahsetti. Peki şimdi neye göre seçeceğiz 50 gb trafik yeter mi? veya daha üst bir paket mi almalıyız. İşte bu yazıda önce kısa bir tanımdan sonra kafanızdaki tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağız ve yaklaşık olarak nasıl bir paket işinizi görür buna karar verebileceksiniz.

İlk zamanlar bu kavramı ben de pek umursamazdım arada bir yazdığım ufak blogumu açtığım vakit 10 GB aylık trafik hayli hayli yeter diye düşünüyordum. Sonrasında siteye girdiğim bir haber ile sitede günlük hit 27 K civarına çıktı* Bu harika ve inanılmaz bir şeydi. Fakat ansızın sitem aylık trafik limitini doldurduğumdan dolayı kapandı.

*K ifade 1.000 ziyaretçiyi ifade eder. 1K = 1.000 ziyaretçi olarak düşünebiliriz.

Detaylara inmeden önce trafik kavramından bahsedelim. Trafik; Sitenize gelen ziyaretçilerin bir ay içerisinde indirdiği tüm verileri ifade eder. Bu sayfa boyutunuza göre çok değişkenlik gösterebilir.

Web Trafik Hesaplama

Bu hesaplamayı net olarak kestirmek zordur. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi sitenizde yüzlerce sayfa olacağını düşünürsek ziyaretçilerin daha çok hangi sayfayı ziyaret edeceği önemlidir. Net kestiremesek de kabaca nasıl bir trafik seçilmeli bundan bahsetmek istiyorum. Özellikle firmalara sorduğunuzda bu kadar yeter diyerek sorumluluk almak istemedikleri için muğlak ifadeler kullanırlar ve sizin kafanızı daha çok karıştıracaktır. Eğer bir video sitesi değil de ortalama bir blog açmayı düşünüyorsanız ve bu blogda eklediğiniz video gibi fazla trafik yiyen ortam dosyalarını Youtube gibi diğer platformlar üzerinden çağırıyorsanız. Günlük 1 K tekil ziyaretçi için ortalama aylık 50 GB trafik rahatlıkla yetecektir. Buradan da anlaşılacağı gibi eğer bir miktar ziyaretçi sağlama hedefiniz varsa 10-15 GB trafik sağlayan paketleri es geçin.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.