Biyografi

Aytun Çıray Kimdir?

Aytun Çıray, Türk siyasetçi ve köşe yazarı. 1 Ocak 1957’de Muharrem Remzi ve Kıymet Çıray çiftinin oğlu olarak İzmir’in Bayındır ilçesinde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Aytun Çıray, iç hastalıkları alanında uzmanlığını aldı. 1989 yılında başhekimliğe terfi eden Aytun Çıray, 1993’te Sağlık Bakanlığı müsteşarlığı görevinde bulundu.

Fransızca bilen Aytun Çıray, evli ve iki çocuk babasıdır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir milletvekili olan Aytun Çıray, 23 Ekim 2017 günü partisinden istifa etti.

PETKİM, ERDEMİR ve İSDEMİR şirketlerinin yönetim kademelerinde çeşitli görevler yapan Aytun Çıray, ERENCO adlı şirketin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Dünya Bankasının düzenlediği 2. Sağlık Projesi “İkraz Anlaşması Müzakerelerinde” Türkiye adına başkanlık yaptı.

Aytun Çıray’ın yayınlanmış 3 kitabının yanı sıra pek çok akademik makalesi vardır.

Bir süredir Meral Akşener’in kuracağı Partiye katılacağı yönünde iddalar kulislerde konuşuluyordu. 23 Ekim’de Şartlar yeni bir siyasi çıkışı zorunlu kılmıştır” diyerek partisinden istifa eden Aytun Çıray, Akşener’in partisine katılanlar kervanına katıldı.

Akademik kariyer ve entelektüel birikim açısından Cumhuriyet Halk Partisinin seçkin kişiliklerinden birisi olan Aytun Çıray’ın istifasının ardından henüz partiden bir açıklama gelmedi.

Meral Akşener’in kuracağı partinin kurucu üyesi olmak isteyen Aytun Çıray, istifa açıklamasında şu sözlere yer verdi;

Bizim amacımız yüzde 51 olmak. Milletvekili olmak da önemli değil; önemli olan torunlarımıza, çocuklarımıza yaşanabilir bir ülke bırakmak.

Aytun Çıray, bu sözlerinin ardından partiden istifa etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.