Bahadır Özgür Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında?

Bahadır Özgür kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındadır ve ne iş yapıyor? Bahadır Özgür hakkında detaylı bilgileri “güncellenecek” olan bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Bahadır Özgür, 1975 Kayseri’de dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye bölümünden mezun oldu. Bahadır Özgür, gazetecilik kariyerine 1997’de Evrensel’de başladı. 2005 ile 2010 yılları arasında  Ekonomi gazetesi Referans’ta editör olarak çalıştı. 2010 yılından kapanana kadar Radikal’de ekonomi editörlüğü yazıişleri müdür yardımcılığı ve yazıişleri müdürlüğü görevlerinde bulunan Özgür, Radikal Gazetesi kapanınca Hürriyet’e alındı ancak buradan istifa etti. Şubat 2018’den beri Gazete Duvar’da köşe yazılarına devam etmektedir. 

Özellikle “İşte Türkiye’yi batıracak tezgah” başlıklı yazısı ile çok konuşulan isimler arasında yer alan Bahadır Özgür, ülkemizde muhalif gazeteciliğin önemli bir temsilcisi olarak hayatına devam etmektedir. 

Daha önce Radikal’de yazı işlerinde çalışan Bahadır Özgür, Radikal’in kapanmasının ardından önce Hürriyet’e daha sonra Gazete Duvar’a tranfer olmuş ve yazılarına buradan devam etmiştir. 

Gazete Bulvar’da muhalif kimliği ile ön plana çıkan ve özellikle ekonomi temelli yazıları ile dikkatleri üzerine çeken Bahadır Özgür, hükümeti ve hükümetin politikalarını eleştiren yazıları ile diğer gazeteci ve yazarlardan ayrılan bir yöne sahip. 

Kaleme aldığı ekonomik yazılarda kullandığı rasyonel ve teknik analizli dili ile hayranlık uyandıran Bahadır Özgür, ülkemizin sahip olması gereken “sorgulayıcı” gazeteci profiline uygun isimler arasında yer almaktadır. 

Yukarıda da belirttiğimiz “İşte Türkiye’yi batıracak tezgah” isimli yazısı, yazarın kaleme aldığı yazılar arasında en dikkat çekeni. Söz konusu bu yazıda hükümetin ekonomik politikalarının neden yanlış olduğunu, KÖİ projelerinin ülkenin Duyun-u Umumiye’den sonra gördüğü en büyük tezgah olduğunu, mega projelerin hayata geçirilmesinin arkasında dönen türlü oyunu bir bir, Bilal’e anlatır gibi anlatıyor. 

Araştırmacı gazeteciliğin ne olduğunu daha doğrusu nasıl olması gerektiğini yazıları ile gösteren/anlatan Bahadır Özgür, kısaca şimdilik 16 yıllık AKP iktidarında “zenginin daha zengin; fakirin daha fakirleştiğini” anlatmaya çalışıyor. 

Daha önce burada Müyesser Yıldız’dan söz etmiştik. Yıldız’la beraber Türkiye’de araştırmacı gazeteciliğin hakkını veren ve gazeteciliğin son kaleleri olan Bahadır Özgür, Çiğdem Toker ve diğerlerinin de hayat hikayelerini kim olduklarını buradan duyuracağız. Takipte kalın. 

Not: Bu yazı alınan bilgiler doğrultusunda sürekli olarak güncellenecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: