Ekonomi

Banka Aktifi Ne Demek? Kısaca

Aktif kavramı bilançolarda kullanılan bir kavramdır. Bir şirketin aktifi demek, tüm mevcut ve alacakların toplamı için ifade edilir. Bankalar için de durum aynıdır. Ancak şirketlerde dükkan, ofis, araçlar gibi  menkuller akla gelirlen, bankalar için en önemli aktif kredilerdir. Bu yüzden banka aktifi yazılırken bilançoda krediler, gecikme günü sayısına kadar detaylı bir şekilde yazılır. Ayrıca bankanın elinde tuttuğu tahvil ve bonolar da aktif olarak yazılır.

En önemli kalemlerden birinci paragraf da bahsetsek de aktifler bununla sınırlı değil. Binalar, tesisler ve tüm taşıtlar gibi menkul değerler bankaların son sıralarda da olsa sayılan aktif kalemleridir. Son sıralarda sayılmasının sebebi bu yükten kurtulmak ve likidite sağlamak amacıyla bankaların çoğunlukla kiralama yoluna gitmeleridir.

Banka Pasifi Ne Demek?

Tüm bu değerlerin dışında bankanın borçlarını ve duran sermayesini gösteren sütun ise banka pasifi olarak geçmektedir. Bu kavramları temel olarak öğrenmiş olsanız da tamamiyle hesap yapmak amacıyla detaylı bir öğrenim için öncelikle bilançolar üzerine detaylı bir çalışma yapmanız ve mali tablolar analiz edecek seviyeye gelmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds