Gündem

Banka Devirli TOKİ Ne Demek?

TOKİ genellikle kişileri ev sahibi yapabilmek için kura sistemi ile birlikte çekiliş işlemi gerçekleştirir. Kişiler sahip olmuş oldukları kurada çıkmaları durumunda mevcut belirlenen peşinatı ve taksitleri ödemekle yükümlüdür fakat taksitleri ödeyemeyen kişilerin TOKİ’den kazanmış oldukları evler ipotek karşılığında bankaya devredilebilir.

Banka Devirli TOKİ Ne Demek? suali sıklıkla karşımıza çıkan bir durumdur. Konutlarının tesliminden 1 ya da 2 yıl içerisinde herhangi bir kişiye devrediliyor olması durumu söz konusu değildir. Bu nedenle devir işlemleri açılmış ise mevcut bankaya gidilerek sözleşme ücretini ödemek gerekmektedir. Aynı zamanda ödeme işlemlerinden sonra TOKİ’nin bulunmuş olduğu tapu Müdürlüğü’nden daireye banka üzerinden kendi adınıza almanız gerekecektir.

Yeni Ev Sahibi Olmak İsteyenler

Evin yeni sahibi gayrimenkulü konut kredisi ile almış ise kredi devir işlemi gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda banka mevcut kredi borcunu konutu satın alacak kişiye devretmektedir. Gayrimenkulü satan kişi kredi borcunu tamamen kapatmış olur. Fakat ev üzerinde bulunan ipotek devam etmektedir. Devretme işlemleri sadece tapu İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilir. Aynı zamanda açık satışlarda İsteyen istediği zaman devir işlemi yapabilmektedir. Banka Devirli TOKİ Ne Demek? sorusuna açıkça bankalardan çekilen kredileri geri ödenmemesi durumunda ipotek karşılığında bankanın TOKİ’ye el koyması anlamına gelir denilebilir.

Sözleşme İptal Durumları

TOKİ’den ev almış kişiler alınan borcu bitirmemiş ise dairenin devir işleminin yapılması durumunda imzalanmış sözleşme iptal edilmektedir. Banka Devirli TOKİ Ne Demek?  sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.