Hukuk

Bankaların Araması Yasal mı?

Bankalar sizi gerek genel bilgilendirme gerek kampanyalar hakkında reklam yapmak için arayabilirler. Burada yoğunlaşacağımız asıl konu ise borcunuzdan dolayı sıklıkla aranmanızın yasal olup olmadığı olacaktır.

Borcunuzdan dolayı hatırlatma yapmak amacıyla bankaların size ulaşmaya çalışması gayet normaldir. Ancak günde 3 defadan fazla telefona cevap vermediğiniz anda işler değişir. Yeni BDDK kararına göre bir banka sizi borcunuzdan dolayı günde en fazla 3 kez arayabilir ve 1 kez mesaj atabilir. Bundan fazlasını yaşadığınız anda derhal BDDK internet sitesi üzerinden şikayet talebi oluşturmalısınız. 

Bu şikayet bildirimleri genellikle birkaç hafta içerisinde sonuçlanır ve banka bu durum karşısında ağır cezalar ile karşı karşıya kalır. Ayrıca taahhütğn ödenmemesi halinde başınıza gelecekler adı altında üslubu aşan ve tehdit içeren aramaları alacak, varlık şirketleri tarafından yapılırsa savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bir kuruluş hiçbir sebep ile sizin huzurunuzu bozacak derecede arama ve mail gönderimi yapamaz. Bu konuda haklarınızı sonuna kadar korumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.