Basketbolda En Çok Kaç Sayılık Atış Yapılabilir?

Basketbolda tek seferde en fazla kaç sayılık atış yapılabilir? Basketbolda bir seferde en çok kaç sayılık atış yapmak mümkündür? Daha önceki yazılarımızda basketbola dair çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca basketbolda bir seferde en çok kaç sayılık atış yapılabileceğinden söz edeceğiz.

Basketbolda Atışlar ve Puanlama

1 Sayı

Serbest atış çizgisinden yapılan atışlar 1 puan olarak verilir. Faullerde serbest atış çizgisine gelen oyuncu, atışı sayıya çevirmesi halinde takımına 1 puan kazandırır.

2 Sayı

Üçlük çizgisinin içinden, boyalı alan dahil veya üçlük çizgisi arasında yapılan atışlar 2 sayı olarak verilir. Oyuncunun ayağının üçlük çizgisine basılı olması halinde takımın hanesine 2 puan yazılır.

3 Sayı

Üçlük çizgisinin gerisinden, herhangi bir nokta fark etmeksizin yapılan tüm atışlar 3 puan olarak verilir. Oyuncunun ayağı çizgiye değiyorsa 2 puan yazılır.

Normal şartlar altında bir seferde en çok 3 sayılık atış yapılabilir. Ancak üçlük atan ve isabet bulan oyuncuya bir müdahale olduğu takdirde oyuncuya bir de serbest atış yapma hakkı doğduğundan 3+1’lik bir hak verilmiş olur. Oyuncunun serbest atışı sayıya çevirmesi halinde bir sette en fazla 4 sayı gerçekleşmiş olur.

Basket Faul Nedir?

Oyuncunun ikilik veya üçlük attığı sırada rakip oyuncunun müdahale etmesi fauldür. Atışın sayıya çevrilmesi halinde hem basket geçerli sayılır hem de sayıyı atan takım lehine bir serbest atış hakkı verilir. Basket faul ile teknik faul birbirinden farklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber