Spor

Hücumcu Bek Nedir? Futbolda Hücumcu Bekler Nerede Oynar?

Hücumcu bek nedir, hücumcu beklerin özellikleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda sporla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca hücumcu bekler ve özelliklerinden söz edeceğiz.

Hücumcu Bek Nedir?

Bekler hem savunma hem de hücum yönünde mükemmel olması beklenen özeli bir mevkii oyuncularıdır. Hem rakip defans oyuncusunu karşılamada hem de hücuma çıkarken takıma destek verme konusunda kendilerinden iyi işler çıkarmaları beklenir. Ancak bu, çoğu zaman karşılanamayan bir beklentidir çünkü bekler genellikle ya savunma ya da hücum yönünden güçlüdürler. Hücumcu bekler ise savunma yönleri zayıf ancak hücum yönünde gol ve asist katkısı üreten oyunculardır. Atağa çıkar, takımınının hücumunda organizasyon konusunda önemli bir rol oynarlar. Genellikle 4-4-2 ya da 3-5-2’de verimli oynarlar.

Savunmacı bekler ise daha çok defans bloğunda ikinci bir stoper olarak oynarlar. Bu bakımdan top kesme ve hava topları gibi konularda daha iyi bir profil sergilerler. Takımlar ihtiyaçlarına göre ya hücumcu bekleri ya da savunmacı bekleri tercih ederler. Ya da tam tersi ya sa ğ beki ya da sol beki hücumcu ya da savunmacı olarak belirleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds