Spor

Basketbolda Triple-Double Nedir? Nasıl Yapılır? Triple-Double Yapan Basketbolcular

Basketbolda triple-double nedir ve nasıl yapılır, triple-double yapan futbolcular kimlerdir? Daha önceki yazılarımızda basketbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından ve basketbolun bazı detaylarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca triple-double konusundan söz edeceğiz.

Triple-Double Nedir?

Basketbolda bir oyuncunun bir maç esnasında verimlilik puanına dahil edilen sayı, ribaund, asist, top çalma ve blok kategorilerinin herhangi bir üçünde çift haneli sayılara ulaşması triple-double olarak tanımlanır. Basketbolda önemli terimler arasında yer alan triple-double, futbolda bir oyuncun bir maçta üç gol atması (hatrick) kadar değerlidir. Skora doğrudan çok büyük katkı sağlayan triple-double yapan basketbolcular, bu performanslarıyla takımın öne çıkan isimlerinden olurlar. Türk Dil Kurumu’na göre terimin Türkçe karşılığı ‘üçlü çifte’ şeklindedir.

Triple-Double İstatistikleri

  • 2011 yılında oynanan New York Kincks maçında Rajon Rondo 10 sayı 10 ribaund ve 24 asist istatistiği ile tripl-edouble kategorisinde en çok asist yapan oyuncu olmuştur.
  • 1955 yılında Jim Tucker, 17 dakikada triple-double yapmıştır. Bu istatistik halen NBA tarihinin en hızlı triple-double’ıdır.
  • NBA tarihinde en genç triple double yapan oyuncu LeBron James’tir. James, 19 Ocak 2005 tarihinde Portland Trail Blazer’a karşı oynadığı maçta 27 sayı 11 ribaund ve 10 asist ile oynamış ve henüz 20 yaşından 20 gün almışken bu performansa ulaşmıştır.
  • Oscar Robertson 188 kez triple-double yaparak bu alanda en çok triple-double yapan oyuncu konumundadır.
  • 79 kez 3 istatistikte çift hanelere ulaşılan 2016-17 Amerikan Basketbol Ligi (NBA) sezonu, “tarihin en fazla ‘triple double’ yapılan sezonu” olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds