Futbolda ‘Sezonu Kapatmak’ Ne Demek?

Futbolda sezonu kapatmak nedir ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili pek çok terimden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca sezonu kapatmak teriminden söz edeceğiz.

Sezonu Kapatmak Ne Demek?

Bir futbolcunun sakatlığından ötürü sezonun geri kalan maçlarında forma giyme şansının olmaması anlamına gelir. Özellikle sezonun kapanmasına birkaç hafta kala oyuncunun antremanda ya da maçta bir nedenden dolayı sakatlanması sonucu söz konusu oyuncunun sezonun kalan diğer maçlarında forma giyememesi sonucunda ‘haberlerde’ geçen bir ifadedir.

Sezon Nedir?

Bir ligde tüm takımların evlerinde ve deplasmanda oynadıkları tüm maçları içine alan 1 yıllık dönemdir. Sezon genelde yazın sonunda başlar ve Mayıs ortasında ya da sonunda sona erer. Büyük liglerde ligde mücadele eden takımların çok olması nedeniyle sezon daha erken açılır ve daha geç biter. Örneğin İngiltere Premir Lig’de 20 takım mücadele eder. Bu da takımların 38 hafta mücadele etmesi anlamına gelir. Süper Lig’de mücadele eden takımların 18 olması nedeniyle bir sezon boyunca takımlar toplam 34 maç oynar.

Sezon tanımından da yola çıktığımız zaman ‘sezonu kapatmak’ deyimi futbolcunun sakatlığının sezonun diğer kalan maçlarında forma giymesine engel olmasıdır.

Sezonu kapatan futbolcular çoğunlukla sezonun ikinci yarısında sakatlanır ve birkaç maç kaçırdıkları için sezonu kapatırlar. Bazen de ağır sakatlık geçiren futbolcular sezon başında olsalar dahi sezonu kapatabilirler.

Örnek

Chelsea kulübünden yapılan yazılı açıklamaya göre savunma oyuncusu Rüdiger, Manhester United ile oynanan ve 1-1 sona eren mücadelede sol dizinden sakatlanmış ve menisküs ameliyatı geçirmiştir.

Rüdiger’in Premier Lig’de kalan son 2 maçı ve UEFA Avrupa Ligi yarı-final karşılaşmalarında forma giyemeyeceği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir