Voleybolda W Sistemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Voleybolda W sistemi nedir, nasıl uygulanır? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybolda w sistemi nedir, nasıl uygulanır sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda W Sistemi Nedir?

Voleybol, 6 oyuncudan oluşan bir takım oyunudur. Oyuncuların kendi içlerinde aldıkları pozisyonlara ve edindikleri görevlere göre bazı oyun sistemleri mevcuttur. W sistemi de bunlardan birisidir. Bu sistemde temel odak servis karşılama üzerinedir. Adından da anlaşıldığı üzere oyuncular W şeklinde yerlerini alırlar.

İlginizi Çekebilir:  Voleybolda Libero Kaptan Olabilir mi?

Pasör köşede, file kenarındadır. Diğer oyuncular ise 3 metre çizgisinin gerisinde konumlanmaktadırlar. Karşıdan gelen servisi en etkili biçimde karşılamak için sık kullanılan düzenlerden birisidir. W içerisinde yer alan smaçörlerden pasöre yakın konumda olan karşı atak yapmak için daha hazırken, uzak olan smaçör ise oyunu yumuşatma ve karşının atağını geri püskürtme odaklıdır.  Oyuncuların rollerine göre bu sistemi kullanmak avantajlı olabileceği gibi dezavantajlı da olabilir.

Yukarıda da görüldüğü üzere takım oyuncuları, rakip takım servis kullanıldığı sırada ”W” şeklini alır ve bunun temel amacı smaçörün hızlı hücum yapmasını kolaylaştırmaktır. Aşağıda da pasörün yeri ”P” olarak gösterilmektedir. 10 numaralı oyuncu yani smaçör, servis kullanıldıktan sonra çapraza geçer ve bu sayede hızlı hücum gerçekleşir.

Kaynakça

  • A’DAN Z’YE VOLEYBOL, MİNİ VOLEYBOL, PLAJ VOLEYBOLU CEP KİTABI, Fırat Üniversitesi (Link)
  • Türkiye Voleybol Federasyonu, Oyun Sistemi Bilgisi (Link)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi