Otomobil

Benzin Aldıktan Sonra Motor Arıza Lambası Yandı Sebebi ve Çözümü

Motor arıza lambası günümüzde üretilen araçların neredeyse emniyeti için vazgeçilmez bir parçasıdır. Yeni teknolojiler ile üretilen araçların neredeyse tamamında beyin sistemi bulunmaktadır. Bu beyin sisteminin içerisinde motorun fonksiyonlarını kontrol altına alan bir yazılım bulunmaktadır. Motorun içerisinde bulunan beyin sisteminin değişik noktaları sensörlerin yardımı ile kontrol edilmektedir. Herhangi bir düzensizlik oluştuğu durumda hemen motor arıza lambası yanarak sürücüye bilgi verilir. Motor arıza lambasının yanmasına sebep olabilecek birkaç etken bulunmaktadır. Bunlar; Yakıt sistemi, ateşleme sistemi, hava emiş sistemi, egzoz sistemidir. Belirtilen bu bölümler tamamen motorun çalışması ile alakalı olduğu için bu bölgelerde oluşan herhangi bir sorunda motor arıza lambası devreye girecektir.

  • Aracınızın üretici firmasının önerdiği yakıtın yani standart yakıtın dışında herhangi bir yakıt takviyesi yapıldığı durumda bu arıza ışığı devreye girecektir. Standart yakıtların içine bazı istasyonların daha düşük maliyetli olması sebebiyle kalitesiz yakıt satmasıda girmektedir. Bu şekilde olan istasyonlardan yakıt aldığınız durumlarda motor arıza ışığı yanacaktır.
  • Aracınıza yakıt aldınız ve petrolde bulunan pompacı yakıt kapağınızı doğru bir şekilde kapatmadıysa muhtemelen 1 kilometre sonrasında motor arıza ışığı yanacaktır. Bunun sebebi yakıt kapağının açık olduğu durumlarda yakıtın buharlaşma gücü fazlasıyla artacaktır.
  • Motor arıza ışığının yanmasında en fazla etkili olan faktör oksijen sensörüdür. Motorun çalışması için içeride yakıtın yanmasını sağlayacak oksijenin durumunu ölçen sensör arızalandığı durumda motor arıza ışığı yanar.

Motor Arıza Işığı Nasıl Söndürülür?

Yukarıda belirtilen durumlar sonrasında motor arıza ışığı ortaya çıktıysa aracınızı mutlaka servise götürmeniz gerekecektir. Serviste aracınızı bilgisayara bağlayarak sorunun nerede olduğu belirlenecek ve gerekli işlemler ivedilikle yapılacaktır. Eğer motor arıza ışığı ile yola devam ederseniz motor konusunda fazlasıyla sorun yaşayabilirsiniz. Bu konuda sorun yaşamamak için buna dikkat etmelisiniz. Aracınız bilgisayara bağlandıktan sonra neresinde arıza varsa oraya müdahale edilecek ve bunu öğrendikten sonra hangi konulara dikkat etmen gerektiğine karar vereceksin. Sürüş konforunun sağlanması açısından araç size hangi uyarıyı veriyorsa o uyarıyı dikkate almaktan kaçınmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds