Biyografi

Berthe Morisot Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Berthe Morisot kimdir? Hayatı ve eserleri ile Berthe Morisotun detaylı biyografisini bu yazımızda bulabilirsiniz. 

1841 yılında Fransa’da dünyaya gelen Berthe Morisot, Fransız resmine verilmiş bir doğa armağanıdır. ‘Empresyonizm‘ dediğimiz İzlenimcilik akımının ilk kadını olarak bilinen Berthe, yine bir İzlenimcilik ustası olan Edouard Manet‘le sıkı dostluk kurdu ve uzun süre ona modellik yaptı. Bir süre sonra da Manet’in erkek kardeşi erkek Eugene ile evlendi. Baldızı Berthe’yle yıllarca resim tekniği üzerine çalışan Edouard, Berthe’nin bazı eserlerinde yer edindi.

Zengin bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Berthe Morisot’un ailesinde de kendisi gibi resimle ilgilenenler vardı. Morisot ve kardeşi de aile genlerinde olan ressamlığı seçtiler. Bu yolda onlara en büyük desteği Barbizon Okulu akımı üyesi Camille Corot vermiştir. Corot, hem Berthe’ye hem de kardeşine resimle ilgili teknikleri göstermiş ve onların resim alanında uzmanlaşmasını sağlamıştır.

Berthe Morisot, tarihteki ilk “kadın izlenimci” veya empresyonist olarak önemli bir figürdür. Berthe Morisot, 47 yaşında orijinal ismi “La Lecture” İngilizce karşılığı “Little Girl, Reading” olan bir tablo tamamladı. Aynı zamanda tablo, ünlü ressam Eduard Manet ile tanışmasından 20 sene sonra, zatürre nedeniyle ölmesinden 7 sene evvel ressam tarafından tamamlanmıştır.

Morisot’un Summer Days adlı tablosu

Fransız ressam Berthe Morisot, 1841 yılında dünyaya geldi ve Fransız resminin önde gelen isimleri arasında önemli bir yer edindi. Berthe Morisot, Türkçeye “izlenimcilik” olarak geçen Empresyonizm akımının en güçlü isimleri arasında yer aldı ve yine izlenimcilik akımının öncülerinden olan Edouard Manet ile arasında sıkı bir dostluk yaşandı. Morisot, ayrıca Manet’ye modellik de yaptı. Daha sonra Manet’nin erkek kardeşi olan Eugene ile hayatını birleştirdi. Edouard Manet, Berthe Morisot’un eserlerinde de yer aldı. 

1874 yılında Eugene ile evlenen Berthe Morisot’un Julie isminde bir kız çocuğu oldu. 1987 senesinde ise “İzlenimcilerle büyümek: Julie Manet’nin güncesi” isimli bir kitap yayınladı.

Berthe Morisot, 2 Mart 1895 tarihinde 54 yaşında hayata gözlerini yumdu. İlk kadın izlenimci olarak sanat tarihinde önemli bir yer edinen Berthe Morisot, arkasında uzun yıllar hatırlanacak eserler bıraktı. İşte Berthe Morisot’un eserlerinden bazıları:

  1. Kış
  2. Yaz Günü 
  3. Lorien’teki Liman
  4. Güllerin İçindeki Çocuk
  5. Kafesli Kız
  6. Banyo

Berthe Morisot’un, ayrıca eşi Eugene’ni tasvir ettiği Eugene Manet isimli bir tablosu da vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.