Beyt Ne Demek?

Beyt. İsim. Ev, yaşanılan, barınılan ya da bir şeyin merkezi olan yer, mekan anlamlarına gelen “beyt” kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimeyi daha iyi anlamak için aşağıdaki söz öbeklerine bakınız;

Beytullah: Allah’ın Evi anlamına gelen Beytullah, Mekke’de bulunan Kabe’dir. Burası İslam dinine göre, Müslümanların kıblesi, Allah’ın evidir.

İlginizi Çekebilir:  Diss Atmak Ne Demek?

Beyt-ül Makdis: Kutsal Ev, Mukaddes Ev anlamlarına gelen Beyt-ül Makdis, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dır. Çok önceden burası inananların ilk kıblesiydi.

Beyt-ül Hikme: İrfan Evi anlamına gelen Beyt-ül Hikme, Abbasiler zamanında Antik Yunan ve Roma kaynaklarının çevrildiği/tercüme edildiği, Müslümanların bilim ve felsefe ile uğraştıkları Bağdat’taki bir merkezin ismiydi.

İlginizi Çekebilir:  Mütedeyyin Ne Demek? Mütedeyyin Kitle Nedir?

Ehl-i Beyt: Ev ahalisi/sakinleri anlamına gelen Ehl-i Beyt, Hz. Muhammed’in eşi ve çocuklarını kapsayan bir terim olarak karşımıza çıkar. Cümle içerisindeki kullanımı;

Ehli beyt neşesine sahip olanlar, yüzlerine bakanların “Ali” ismini okuması için bıyık bırakır. Bu bıyık dudakların üzerine düşer ki biz buna “dudak mühürlemek” deriz. Dudak mühürleyenler dil ile işlenebilecek günahlardan uzaktır.

İzdiham Sayı: 29, Kolektif

İlginizi Çekebilir:  Müennes Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Beytüşşebap: Gençlerin Evi anlamına gelen Beytüşşebap, şu anda Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Şırnak’a bağlı bir ilçedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce