Big Data Hangi Amaçla Kullanılır?

Big Data hangi amaçla kullanılır. Big Data’nın kullanılış nedeni nedir? Bugün çoğu kurum tarafından kullanıldığı bilinen ve pek çok markanın başvurduğu Big Data, hangi amaç için kullanılmaktadır? Bunun iki cevabı var. İlki zaman tasarrufu, diğeri ise maliyet tasarrufudur.

Big Data, işletmeler tarafından kullanılır ve işletmeler hedef kitle analizini en doğru şekilde yapmak için çeşitli yöntemlere başvurur ve bilgi toplarlar. Bu bilginin kaynağı ise sınırsızdır. Yani bir kurumum bilgi almak için başvurduğu yöntemler uçsuz bucaksızdır. Mesela en geleneksel yöntem ankettir. Anketler sayesinde müşterilerin tutum ve davranışlarının yanı sıra ihtiyaç ve beklentileri de öğrenilmiş olur. Fakat anketin yapılacağı kişi sayısı sınırlı olduğu için bu yöntem, özellikle teknolojik imkanların artmasıyla önemini yavaş yavaş kaybetmiştir.

Günümüzde bu tutum ve davranışların ya da ihtiyaç ve beklentilerinin sağlıklı bir şekilde ölçülmesi için çok boyutlu bir bilgiye ihtiyaç vardır. Sağlaması yapılan ve teyit edilen bilgiler, kurumların ne yönde aksiyon alacaklarını belirler. Bu, bugün “Big Data” adını verdiğimiz olgunun temel nedenidir.

Daha önceki yazımızda da Big Data’nın tanımının oldukça zor olduğundan söz etmiştik. Yine aynı şekilde Big Data’nın ne şekilde toplandığı ve elde edildiğine dair tek bir cevap vermek mümkün değildir. Zira Big Data, çok yönlü ve sistematik bir süreçtir.

İnternet erişimine sahip her kullanıcının fotoğraf paylaşımları, sosyal medya gönderileri, mesajları hatta telefon görüşmeleri de yine Big Data dahilinde gerçekleştirilen ve “relational database” adı verilen depolama bölümlerinde işlenen kıymetli bilgilerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.