Tenasül Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Tenasül nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tenasül” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Tenasül Nedir? Ne Demek?

Tenasül, isim.

Üreme, dölleme, neslini sürdürme, devam ettirme gibi anlamlara gelir. Kelimenin orijinal anlamı ise “nesli devam ettirmektir”.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Irgat

Tenasül Kelimesinin Kökeni Nedir?

Tenasül kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin kökeni ”nesil” sözcüğüdür. Bu açıdan bakıldığında tenasül kelimesinin orijinal karşılığı ”neslini devam ettirme”, ”üreme”dir.

Tenasül Kelimesinin Kullanım Alanları

Tenasül kelimesi daha çok ”organ” veya ”uzuv” kelimesi ile kullanımı yaygın bir kelimedir. Aşağıda kelimenin cümle içi kullanımı yer almaktadır.

Tenasül Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

Erkekler belki mühendis, belki doktor, belki avukat veya muallim olmuşlardı, fakat bunu bir fikir ihtiyacı olarak değil iyi karnını doyurmak, iyi giyinmek, güzel karı alabilmek için yapmışlardı. Yani dimağ gibi en asil uzuvlarını midelerine ve tenasül cihazlarına uşak olarak kullanıyorlardı. Yalnız ekmek parası düşünen ve asıl vazifelerini, tefekkür kabiliyetlerini tamamıyla unutarak basit birer makine haline giren bu kafalarda akıl, saf ve maddiyatın dışına çıkabilmiş akıl, artık lüzumsuz bir şeydi. Münevverlerimizde dimağların rolü körbağırsağınkinden daha fazla değildi
Sabahattin Ali
Kağnı – Ses – Esirler, Sabahattin Ali
Sayfa 80 – Yapı Kredi Yayınları

Aşk bir tenasül ve gurur açlığıdır.
Peyami Safa
Biz İnsanlar, Peyami Safa

Osmanlı, altı yüz sene Nasreddin Hoca’nın hindisi gibi düşündü. Kafası kılıcında veya tenasül uzuvlarında idi.
Cemil Meriç
Jurnal Cilt 1, Cemil Meriç
Sayfa 354 – İLETİŞİM YAYINLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara