Otomobil

BMW E90 Far Yükseklik Ayarı Nasıl Yapılır?

BMW E90 için rehber niteliğinde hazırladığımız far yükseklik ayarı nasıl yapılır? Yazımızda bulunan temel prensipler diğer tüm BMW modelleri için de geçerli olacaktır. Hassas sürücüler far ayarının bozuk olduğunu anlasa da, genellikle ayarın bozuk olup olmadığı muayene öncesi kusursuz geçme hazırlığının bir parçası olarak görülür.

BMW E90 araçlarda bulunan AFR teknolojisi sayesinde far anlık olarak, duruma göre yukarı-aşağı hareket eder. Örneğin, bir kasisten geçerken farın yolu aydınlatmak amacıyla aşağı doğru hareket ettiğini farketmişsinizdir. Bu yazımızda amaç sizlere bu sistemin değil, aracın düz konumdaki sabit ayarının nasıl yapılacağını açıklamak olacak.

BMW Far Yüksekliği Bozuk Olursa Muayeneden Geçer mi?

E90 veya BMW markasına özel değil, tüm araçlarda far ayarının bozuk olması muayeneden hafif kusurlu olarak geçmeye olanak tanır. Ancak farlarda çatlak gibi bir fiziksel hasar ya da yanmayan far ampülü ağır kusurlu olacak ve kesinlikle muayeneden geçmeyecektir.

E90 Far Yüksekliği Ayarı Nasıl Yapılır?

Bu işlemi kendiniz yapabilirsiniz fakat ayarın doğru olduğunu ölçümlemek için aşağıdaki cihazı olan bir serviste kontrol ettirerek yaptığınızda tam manasıyla düzgün bir ayar olacaktır.

  • Motor kaputunu açınız,
  • Farın arka iç kısmında köşelerde civatalar bulunur,
  • Bu ayar civatalarını sıkıp-gevşeterek sağ-sol ve yukarı aşağı ayar yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi