Uzun Yolda BMW mi Mercedes mi Rahat?

Lüks otomobil dediğimiz akla gelen iki iddialı marka: BMW ve Mercedes-Benz. Her iki otomobil üreticisi de tarihe damga vuran seriler ürettiler. BMW, kendisi için “üstün Sürüş Makinesi” sloganını seçti, Mercedes ise “En iyisi, ya da hiç” diyerek karşılık verdi. İki marka da en konforlu araç kullanımının üst düzey temsilcileri oldular.

BMW markası, temelde Birinci Dünya Savaşı sona ererken ortaya çıkmış bir Alman markası. Savaştan elde edilen uçak yapımı, askeri havacılık tecrübeleri, bu lüks kara taşıtlarını yapmak için kullanıldı. Mercedes ise daha eski bir tarihe dayanıyor ama yine bir Alman üretici. Mercedes tarihte petrolle çalışan ilk araba olarak 1886’da Karl Benz tarafından tanıtıldı. Bugün için Mercedes E serisi; E180,  Mercedes E300, Mercedes E220d ve Mercedes 350d oldukça popüler. BMW ise SUV, sedan, coupe, cabriolet gibi hemen her karoser tipinde alternatif sunuyor. BMW5 Serisi Türkiye’de oldukça tanınıyor, BMW 530i, BMW 520d, BMW 540i gibi popüler seçenekler de var.

İlginizi Çekebilir:  Seyir Halinde Fren Patlarsa Ne Yapılmalıdır?

Dolayısıyla, her iki marka da çok çeşitli seriler piyasaya sundu. Bu yüzden de çok farklı yaş, konum ve zevke sahip insan profiline hitap edebiliyor. Uzun yolculukta hangi marka daha iyi diye sorulduğunda ise, yine bunun modelden modele ve kişilerin kendi zevklerine göre değişebildiğini söylemek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Adblue İptali Nasıl Yapılır? Cezası Var mı?

Ancak her iki marka da, daha konforlu bir sürüş için kendini geliştiriyor. BMW, geliştirilen modellerinde elektronik direksiyon sistemini daha konforlu hale getirmeyi benimsedi. Mercedes-Benz daha aktif bir şekilde performans göstererek oldukça teknolojik üstü açılır arabalar ve AMG GT coupe serilerini piyasaya sundu.

Gerçek sürüş deneyimi ile ilgili konuşacak olursak, BMW genellikle daha iyi sürüş makinesi olarak kabul edilir. Arabaları çoğu zaman Mercedes-Benz gibi emsallerinden daha hafiftir ve bu nedenle daha iyi viraj alırlar, ayrıca şimdiye kadarki en iyi manuel vites değiştiricilerden birini kullanıyorlar. Mercedes Benz normalde, araç kullanımını daha agresif ve tahmin edilemez hale getirecek şekilde, modellerinde büyük motorları kullanır ve sonrasında bu dezavantajın üstesinden gelmeye çalışır. Ancak bu durum, BMW’ye ikinci bir avantaj daha getirir. Daha büyük ağırlıkları ve daha büyük motorları nedeniyle, Mercedes-Benz arabaları genellikle rakiplerinden daha fazla yakıt tüketmektedir. Fark, modelden modele değişebilir, ancak BMW’lerin genellikle daha fazla yakıt tasarrufu sağladığı açıklanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Bidonla Mazot Nasıl Alınır?

Uzun yol sürüş deneyimiyle ilgili olarak, yol kusurları BMW lastiklerinde daha çok hissedilir, ama bu durum E46 için kötüyken E92 serisinde iyileştirildi. BMW gaz tepkisi anında gerçekleşir ve konforlu bir kullanım verir. Mercedes Benz ise büyük motoru dolayısıyla daha dinamik bir sürüş deneyimine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara