Otomobil

BMW Gaz Kelebeği Adaptasyonu Nasıl Yapılır?

Gaz kelebeği, konum itibari ile araca hava girişini ayarlayan bir parça olduğu için en ufak bir ayarsızlık ya da arıza durumunda araçtaki hava yakıt karışım dengesi bozularak motorun çalışmasında radikal değişimlere neden olur. Bu yazıda gaz kelebeği arızası nasıl anlaşılır ve yeniden adaptasyonu nasıl yapılır, detaylıca öğrenebilirsiniz.

Gaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır?

Gaz kelebeği, arızalanması durumunda araç sahiplerinin anlayabileceği belirgin belirtiler ortaya çıkar. Bu bulgular arasında en belirgin ve sık gözlemlenenler ise şunlardır;

• Araç rölantide devir dalgalanmaları sorunları yaşar,

• Stop etme baş gösterebilir

• Devirlenirken teklemeler yaşanabilir

• Motor Arıza Işığı yanar

• Araç geç çalışır

Bu belirtilerin bir çoğu farklı arızalarda da ortaya çıkabilir. Bu nedenle sorunun gaz kelebeğinden olup olmadığını anlamak için OBD II arıza tespit aracıyla, hata kodları bir bilgisayara bağlanıp gözlenebilir.

Gaz Kelebeği Adaptasyonu Nasıl Yapılır?

Gaz kelebeği, zaman geçtikçe hava, yakıt ve yağ buharı sebebi ile kirlenir. Bu kirlenmelere ve kullanım süresine bağlı olarak kalibrasyon ayarı zamanla bozulabilir. Bu durum gaz kelebeğinin arızalı olduğunu göstermez. Bilgisayar yordamı ile yapılacak bir kalibrasyon ayarı ile sorunlarınız ortadan kaybolabilir.

Öncelikle gaz kelebeği sökülerek işlev ve kirlenme durumu kontrol edilir. Gerekli görülür ise temizlenir (Gaz kelebeğini sadece işinin ehli ustalar tarafından temizlettirin, çünkü kelebek bozulmalarının en sık nedeni bilinçsiz temizlikler nedeni ile gerçekleşmektedir.) Daha sonra araca monte edilerek araç obd cihazına bağlanır ve orijinal fabrikasyon verilerine göre gaz kelebeğine adaptasyon işlemi uygulanır.

Bu işlem ortalama olarak temizliği, montajı, kalibrasyonu 15-20 dakika kadar sürer. Genellikle stop etme problemi yaşayan araçların %70’inde kalibrasyon sorununun çözümünü sağlayacaktır. Geri kalan %30’luk kısmında ise gaz kelebeğinde farklı arızalar meydana gelmiş olabilir. Bu durum farklı onarım yöntemleri gerektireceği için kalibrasyon çözüm olamaz.

Gaz Kelebeği Adaptasyonunu manuel olarak şu adımlarla sağlayabilirsiniz:

1. Kontağın kapalı olduğundan emin olun

2. Kontak kapalıyken gaz pedalına sonuna kadar basın.

3. Gazdan ayağınızı çekmeden kontağı çalıştırın ve 30-40 saniye bu şekilde bekleyin.

4. 30 saniye geçtikten sonra, kontağı kapatın ve anahtarı çıkarın (gaz kelebeğinin gitmesine izin vermeyin).

5. Anahtarı çıkardıktan sonra, gaz kelebeğini bırakın ve 30 saniye bekleyin.

6. 30 Saniye sonra, araba normal şekilde çalıştırılabilir. Gaz kelebeği adaptasyonunu sağladınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.