BMW Km Yanındaki Ünlem İşareti Neden Yanar?

Araç içerisinde bulunan gösterge panelinde herhangi bir arıza durumunda bazı işaretler ile sürücü bilgilendirilmeye çalışılmaktadır. Bu panellerde bulunan işaretler bazı uzun yol durumlarında araç sürücüleri için hayati önem taşıyabiliyor. Genel olarak araç sahiplerinin karşılaştığı göstergelerden ilk olanı ünlem işaretidir. Ünlem işareti farklı farklı şekillerde karşımıza çıkarak her ünlem farklı bir arızayı belirtmektedir. Bu arızaları size göstermek amacıyla bu yazımızdan dile getirmek istiyoruz.

Gösterge Panelinde Görülmekte Olan Ünlem Çeşitleri

  • Süslü Parantez İçerisinde Ünlem İşareti (Sarı Renk)

Bu işaret aracınızın lastiklerinde bulunan hava basıncının düştüğünü belirtmektedir. 2006 ve sonraki yıllarda üretilen araçlarda basınç sensörünün bulunması gerekmeksinin yanı sıra aracınızın lastiklerine herhangi bir çivi vb. metal saplandıysa lastiklerin hava basıncı düşmüştür. Bu gibi durumla karşı karşıya kaldığınız anda aracınız sizi uyarmak adına gösterge panelinde sarı renk bir ünlem işareti belirtmektedir. Bu işareti gördüğünüz zaman mutlaka aracınızın lastik basınçlarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

  • Yuvarlak İçerisinde Ünlem İşareti (Kırmızı Renk)

Bu işaretin anlamı ise fren hidrolik sisteminde oluşan bir arızayı anlatmaktadır. Bu işaretle bazı durumlarda sarı renk olarakta görülebiliyor. Bu işaret ile karşılaşmanız durumunda bilmeniz gereken en önemli şey fren balatalarının eskimesi veya hidrolik sıvısının azalması olarak bilinmektedir.Çözüm olarak yapmanız gereken en önemli şeylerden biri ise acilen aracınızı en yakın servise götürerek gerekli kontrollerin sağlanmasıdır. Bu durum fazlasıyla önemlidir. Bir araç için fren balatalarının sağlam bir durumda olması hayati önem taşımaktadır.

  • Dişli İçerisinde Ünlem İşareti (Kırmızı Renk)

Gösterge panelinde kırmızı renkte bulunan bir dişlinin içerisinde ünlem işareti gözüküyorsa bu bujilerde bir sorun olduğunu belirtmektedir. Gnel bir anlam olarak bu uyarıya kızdırma bujileri arızası denmektedir. Aracınızı 10 – 15 dakika durdurup sonrasında tekrar çalıştırdığınızda muhtemelen işaret gidecektir. Eğer yine de gitmiyorsa muhtemelen bujilerin değişmesi gerekmektedir. Bu konuda servise giderek aracınızın buji bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir.

  • Direksiyon Yanında Ünlem İşareti (Sarı Renk)

Aracınızın gösterge panelinde bu şekilde bir ünlem işareti beliriyorsa, direksiyonunuzun hidrolik sisteminde bir arıza bulunduğu anlamına gelmektedir. Aracınız eğer elektrikli direksiyon ise yine aynı şekilde bir elektrik arızası durumunda bu arıza ile karşılaşacaksınız. Bu işaret acilen aracınızı servise götürüp elektrik bakımlarını yaptırmanız gerektiğini belirtmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: