Otomobil

Hararet Yok Su Eksiltiyor Neden?

Arabalar, hayatımıza girdiği ilk günden beri bizler için en önemli ve değişilmez araçlardan birisi olmuştur. İlk başlarda çıkan arabalara baktığımız da, şu an kullanmış olduğumuz arabaların ne kadar gelişmiş ve üst düzey olduklarını hemen anlarız. Her ne kadar son çıkan araçlar birer uçağı andırsa, ve her geçen gün gelişseler de; arabalar ilk icat edildiğinden bu güne araçlar da bazı sorunlar oluşabilmektedir. Çünkü bu arabalar mekanik birer araçlardır ve zamana göre, aşınma ve yıpranmaya göre ve yapılan kazalara göre sorun çıkması gayet normaldir. İşte arabanın su eksiltmesi de, bu sorunlardan birisidir. Aracın fazla zorlanması yahut belli başlı bazı sebeplerden ötürü hararet yaparak su kaybetmesi gayet alışılmış bir durumdur. Ancak bazı arabalar da hararet olmadan da su kaynatma olayı görülmektedir. Peki ama bunun sebebi nedir?

Hararet Olmadan Araç Neden Su Eksiltir?

Bunun belli başlı bazı sebepleri olabilir. Aracın yaşı büyüyüp yıpranması, aşınması arttıkça, karıştığı kazalar sonrasında oluşan hasarlar bağlı olarak yahut araç tamiri sırasında yahut benzeri durumlarda açılan ufacık delikler vs. gibi çeşitli sebepler, çeşitli noktalardan bu kaçaklara sebep olabilmektedir. Bu kaçakları, kaputu açıp arabayı çalıştırdıktan sonra  yavaş yavaş gaz vererek sizler de bulabilirsiniz, ancak yanlış bir şey yapmaktan korkuyorsanız servise yahut bir ustaya göstermenizi öneririz.

Hararet Olmadan Araç Su Eksiltme Nedenleri

  • Devirdaim pompası sorunu: Radyatördeki suyun devirdaimini sağlayara soğutma yapan bu aksam da oluşabilecek bir aksaklık, aşınma yahut kırılma, kopma su sızdırmalarına neden olabilmektedir.
  • Kalorifer Peteklerinde oluşan sorun: Bu kaçakları bulmanız zordur, çünkü  kalorifer petekleri, aracınızın görünmeyen yerlerinde konuşlanmış bir aksamdır. Burada oluşan bir sorun sonrasında araç çalışırken araç içine su sızması olduğunda anlayabilirsiniz.
  • Hortumlar da oluşan sorunlar: Su akışını sağlayan hortumların aşınması, yırtılması, eskimesine bağlı olarak gerçekleşen bu sorunlar neticesinde de kaçaklar olabilmektedir.
  • Su Radyatörleri Sorunu: Bu aksamda da aynı şekilde eskime, yıpranma, aşınma yahut zamana bağlı deformeler oluşabilir ve su kaçağı sorununu oluşturabilir.

Aynı şekilde su kaçaklarına; Blok tapalarında oluşan sorunlar, silindir bloklarının çatlaması, manifold Contasında oluşan sorunlar, Silindir Kapak Contasında oluşan sorunlar vs de Hararet Olmadan Araçların Su Eksiltmelerine Neden Olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi