BMW Motor Yağı

Çok fazla doldurumuş yağ motor için zararlıdır. Böyle bir ikaz gördüğünüzde aracı derhal kontrol ettiriniz. Yağ seviyesi, ölçüm çubuğunun üst işaretini aşmamalıdır.

Aracınız bir elektronik yağ seviyesi kontrolü ile donatılmıştır. Yağ seviyesini olabildiğince tam gösterebilmenin ön şartı, çalışma sıcaklığında yapılacak bir ölçümdür. Yani ara vermeden 10 km’lik bir sürüşten sonra. Yağ seviyesini motor çalışırken, sürüş sırasında veya düz bir yerde dururken görüntüleyebilirsiniz. Güncel yağ seviyesinin gösterge paneli üzerinden gösterilmesini sağlayabilirsniz.

İlginizi Çekebilir:  Akü Motor Arıza Lambası Yakar mı?

Motor Yağının İlave Edilmesi

Maksimum 1 litre yağ ancak, gösterge panelinde ikaz lambası yanarsa veya benzinli motorlarda yağ seviyesi ölçümünde ‘+1lt’ gösterilirse  veya dizel motorlarda yağ seviyesi neredeyse ölçme çubuğunun alt işaretine kadar inmişse, ilave edilmelidir.

Gösterge panelinde ikaz lambasını gördüğünüzde 200 km içerisinde yağ ilave ediniz, yoksa motorda hasar oluşabilir.

İlginizi Çekebilir:  Linea AUX Girişi Nerede? Nasıl Bağlanır?

 

Yağları, gres yağlarını vs. her zaman çocukların ulaşamayacağı şekilde saklayınız ve ilgili kutular üzerindeki uyarılara dikkat ediniz, aksi halde sağlık sorunları meydana gelebilir.

 

Yağ Değişimi

Yağ değişim işlemlerini sadece BMW servisinizde veya BMW standartlarına uygun eğitimli personelin bulunduğu atölyeye yaptırınız.

İlginizi Çekebilir:  Termostat Arızası Yakıtı Etkiler mi?

Onaylanmış Motor Yağları

Motor yağının kalitesi, motorun işlevi ve ömrü için önem taşır. Detaylı denemeler sonucunda BMW sadece belli motor yağlarının kullanılmasına izin vermiştir.

BMW tarafından güncel olarak aracınız için onaylanan yağ çeşitlerini, yetkili BMW servisinizden öğrenebilirsiniz.

BMW aracınızın hakkında genel bilgi edinmek için ‘BMW Bakım Sistemi‘ başlıklı önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri