BMW Valvetronic Arızası

BMW kullanıcıları dünyanın en şanslı kullanıcılarından sayılır. Siz de BMW kullanıyorsanız bu özel kişiler arasındasınız demektir. Bu marka uzun yıllardır yüksek mühendislik ürünleri ile teknolojiye öncülük ediyor. BMW tarafından icat edilen yüksek kaliteyi temsil edebilecek kalitede bir diğer ürün ise Valvetronic teknolojisini içeren VANOS motorudur. BMW Valvetronic arızası bu motorlarda en çok karşılaşılan arızalardan biridir.

BMW Valvetronic Nedir?

Val zamanlayıcı sistem şeklinde özet geçebileceğimiz valvetronic teknolojisi, hava emiş ve egzoz atış valflerini zamanlayarak yanma odasına alınan havayı optimum seviyede tutarak turbodab alınan verimin en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:  Kia Sportage Yağ Lambası Yanıyor Nasıl Söndürülür?

BMW Valvetronic Arızası Nedenleri

Bu konuda birkaç belirti dikkat çekmekle beraber derhal müdahale edilmesi çok önemli noktadır. Çünkü arızanın devamı hayati diğer parçalara da etki edebilmektedir. Valvetronic sisteminin arıza yapmasının en büyük sebeplerinden biri yağ bakımı ile ilgilidir. Hızlı çöken uygun olmayan yağlar aracınıza orjinal veya kaliteli olmayan markalardan temin edildiğinden motor yağ akışını engelleyerek önemli sıkıntılara sebebiyet verir.

İlginizi Çekebilir:  Gırtlak Dolu Ne Demek?

BMW Valvetronic Arızası Belirtileri

Tıpki vücudunuzdaki bir hastalıkları doktora anlattığınız gibi servise yaşadığınız problemi tam olarak anlatıp, çözüme ulaşabilmek için aşağıdaki durumlardan birini yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin. Bunları valvetronic arızası için en önemli belirtilerdir.

Çekişten Düşme

Aracınız tabiri caiz ise düşük hızlarda sürünür ve yığılır. Valvetronic arızası olan araçlar yüksek hızlara çıkabilsede anlamsız bir tekleme baş gösterebilir.

Artan Yakıt Tüketimi

Her ne kadar BMW marka araçlar halihazırda yüksek yakıt tüketimiyle meşhur olsa da, anlamsız bir şekilde artan yakıt tüketimi valvetronic arızası sebebiyle olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Usta ve Fenomen Şoför: Ali Can

Zor ve Tekleyerek Çalışma

İlk maddelerde tabir ettiğimiz zamanlama sistemi bozulduğu için aracınız çok hırçın bir tepki ile çalışıp dengesiz bir tekleme yapabilir.

BMW Valvetronic Arızası Tamiri

Bu arızanın sebebi yağ ve yağ filtresinin kalitesinden olsa da yukarıda belirtileri vermeye başlayacak kadar bozulmuş olan bir sistemde külbütör ve şaft gibi yıpranmış parçaların değişmesi gerekebilir. Aynı zamanda sensör ve okuyucularda da bir problem meydana gelmiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara