Böcekler Nasıl Sokarlar? Böcek Sokmasında Ne Yapılmalı?

Bal arısı ve eşek arısının karın halkalarının sonuncusunda zehir torbasına bağlı bir sokaç (iğne) bulunur. Arılar bu iğneleri ile insanları sokup zehir torbarındaki  formik asit  (karınca asiti) yönünden zengin bir bileşik  olan zehirlerini  onların vücutlarına akıtırlar. Arıların iğneleri kancalıdır ve ince bağırsaklarına bağlıdır. Bundan dolayı insanı sokan bir bal arısı  zehirini akıtıp yeniden uçamaya başlayınca kancalı iğnesi etme takılıp kalır. Bu arada bağırsağı da kopar. İnce bağırsağı kopan  bir bal arısı fazla yaşamaz. Böylece böcek, bunu hayatıyla ödemiş olur.

İlginizi Çekebilir:  Çay İshal Yapar mı?

Sıtma sivri sineğin sokacı (iğnesi) ise ağız bölgesindedir. Alt dudakla üst dudak birleşip hortum durumunu almıştır. Sert sokacı da bu hortumun içinde bulunur. Sokucu, emici bir ağız yapısına sahip olan sıtma sivri sineği sokacını insan vücuduna batırdığı an tükürük bezlerinde bulunan tahriş edici sıvıyı, hortumu yoluyla, medyada gelen yaranın içine akıtır. İçinde sıtma mikrobunun geliştiği sıvı da böylece soktuğu insanın kanına geçmiş olur. Böcek mikroplu sıvıyı boşalttıktan sonra kendisine gerekli olan temiz kanı emer. Sıtma,  sivri sineğin tükrüğü insan kanının pıhtılaşmasını önleyen bir özelliktedir.

İlginizi Çekebilir:  Agnucaston Reçetesiz Alınır mı? Prolaktin Düşürür mü?

Önemli hastalık mikroplarını taşıyan böcekler dışında bal arısı, eşek arısı, pire, tahta kurusu gibilerinin sokması veya ısırması insanlara pek zarar vermez. Bunula birlikte arı sokmalarının insanlar için tehlike meydana getirdiği durumlar da vardır: aynı anda 500 arının soktuğu bir insan hemen tedavi edilmezse ölebilir. At sineğinin vücudumuzda ısırdığı bir yerin iyileşmesi de uzun sürer. 

Parmaklarından birisi at sineği tarafından ısırılan insanın yalnız böceğin ısırdığı parmağı şişmez, şişlik bütün kola yayılır. Pire, tahta kurusu gibi böceklerin ısırması sonucu insan vücudunda kızartılar olur. 

Böcek Sokmasında Ne Yapılmalı?

İlginizi Çekebilir:  Ateş Uyku Yapar mı?

Arıların soktuğu yerlerde ise acı veren şişler belirir. Böcek ısırma veye sokmalarında yapılacak ilk tedavi, ısırılan ya da sokulan bölgeyi, yağ ve amonyak karışımıyla iyice ovmaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara