Ekonomi

Bono İhraç Etmek Ne Demek?

Piyasa ekranlarında sıklıkla duyduğumuz en meşhur tabilerden birisi de bono ihraç etmek. Finansal dünyanın karmaşasına girip garip matematiksel hesaplar ile kafanızı bulandırmadan terimi basitçe ve kısaca anlatalım.

Borç kavramını düşünün. Borca neden ihtiyaç duyarız? İhtiyaçlarımızı karşılamanın dışında yaptığımız işi daha da ileri seviyelere taşımak isteriz. İşte bankalar ve devletler yani hazine de aynı şekilde gayet doğal bir şekilde paraya ihtiyaç duyarlar. Doğrudan hisse sulandırma ya da benzer işlemlerle kurumun tüm değerini orta vadede düşürmek yerine belirli bir faiz ile borcu alır ve faiziyle geri öderler. İşte tam da bu işlemi yapabilmek için piyasaya bono kağıtlarını sunup, borç toplama işlemine bono ihraç etmek denir.

Bu yöntem yalnızca ülkemizde kullanılan ya da yeni ortaya çıkan bir yöntem değildir. Tüm dünyada çok uzun yıllardır aktif olarak kullanılır ve bazı zamanlarda yüksek faiz getirisi sebebiyle bono ihracı demek yatırımcılar için süper fırsatlar anlamına gelebilmektedir. Üstelik tahvil yerine 1 yıldan kısa vadede getiri sunarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds