Avalsiz Bono Ne Demek?

Bu terimi internet üzerinden araştırıyorsanız büyük ihtimalle bono ve tahvil gibi temel terimlere aşina oldunuz. Ancak diğer ekonomi makalelerimizde olduğu gibi bu yazımızda da aval ne demek? Avalsiz bono demek nedir? Gibi soruları farklı açılardan ancak konuyu fazla uzatmadan açıklayacağız. Yazımızı sonuna kadar dikkatle okuyunuz ancak yine de aklınıza birşey takılırsa sormaktqn çekinmeyiniz.

Öncelikle hukukta aval ve avalsiz terimlerimden bahsetmek istiyorum. Aval senet üzerinde teminat verilmesi anlamına gelir. Bu sistemin kullanılma amacı karşılıklı güvensizlik ihtimalini tamamen ortadan kaldırmak için senet veya bono üzerinde teminat sunulmuş olmasıdır. Bono firmalar ya da devletler tarafından halktan borç olarak belirli faizlerle verilen borçtur. Ancak bazı durumlarda yine de kurumlara da güven sorunu yaşanabilir.

Avalsiz bono demek, senet üzerinde herhangi bir teminat ya da garanti bulunmadığı anlamına gelir. Ancak aval olmayan bono alınmaz gibi bir yargıta doğrudan varmak yanlış bir düşünce olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.