Ekonomi

Borçlanma Aracı İhracı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Borçlanma araçlarının ihraç edilmesi ihraç eden şirket ya da kurumun, yatırımcıdan yardım içinborç istemesini anlamına gelir. Peki, bu borç daha sonra yatırımcıya geri ödenir mi?

Evet, ihraca çıkmış borçlanma aracı daha sonra getirisi ile beraber tekrar yatırımcıya ödenir. Yani bu borç belli bir süre sonra yatırımcının eline geçer. 

Yatırımcıdan Alınan Borç İşe Yaramaz İse Yatırımcı Nasıl Etkilenir?

Böyle durumlar çok olmasa da bazı durumlarda şirket ya da kurum iflas edebilir. Bu iflas durumunda yatırımcının parası geri ödenemez ise yatırımcı zarar girmiş olur. 

Borçlanma Aracı İhracı Hisse Üzerinde Bulunan Etkisi

Borçlanma aracının hisse sahipleri araç ihraca çıktığı zaman eğer ödeme yapılmaz ise olumsuz etkiler ama hisse azalması gibi bir durum söz konusu olmaz. Fakat ihraç kötü sonuçlanmaz. İhracın istenilen sonucu vermesi halinde yatırımcı daha fazla kar etmiş olur.

Borçlanma Araçları Devlet Ve Şirketlerde Hangi İsimle Geçer?

Şirkete ait borçlanma aracında ihraçlar, özel sektör borçlanma araçları olarak olarak geçer. Devlete ait borçlanma araçlarında, ihraçlarından kamu borçlanma araçları olarak bahsedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds