Borçlu Araba Nasıl Satılır?

Otomobil alım-satım konularında en çok merak edilen şeylerden biri: aracın borç durumu. Bu konuda çevrenizden HGS borcu varsa satılır, vergi borcu varsa satılmaz gibi birçok yorum duyabilirsiniz. Fakat yazımızın konusu tam olarak bu değil. Bugün bahsedeceğim konu eğer aracınızın vergi borcu, kredi borcu, HGS borcu gibi bir şekilde satışına engel olacak bir şey varsa nasıl satabilirsiniz ondan bahsedeceğim.

Öncelikle siz değerli okuyucularımı oyalamadan açıkca belirteyim ki, borçlu haliyle aracı devretmeniz gibi bir ihtimal yok. Yani resmi bir şekilde borç tamamen kapanmadan aracın devri mümkün değildir. Üzülerek söylüyorum ki üzerinde borç olan aracınızı satmak için uzun uzun araştırma yaparak boşa vakit kaybetmeyin. Benim bahsedeceğim konu ise herkesin aklına gelecek basit bir mantık olacak.

Aracınızı almaya talip olan kişiye açıkca aranızın borcu olduğunu bunu alıcı tarafının ödemesi halinde devir işlemini gerçekleştirebileceğinizi söyleyin. Gayet basit. Fakat burada güven konusu devreye gireceği için bu yolu bir hayli zorlaştıracaktır. Çünkü üzerinde borcu olan araca hiç kimse yanaşmak, talip olmak istemeyecektir.

Fakat burada yapabileceğiniz bir şey var. Aracınızın fiyatını biraz daha düşürerek alıcıyı bu riski almaya teşvik edebilirsiniz. 

Siz siz olun, aracınızın vergi borçlarını ve trafik cezalarını düzenli olarak ödeyin. Zamanla af çıkma ihtimali olsa da aracınızın muayenesini yaptıracağınız veya devredeceğiniz zaman başınızı derde sokacağını unutmayın.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.