Ekonomi

Palamar Nedir? Palamarcı ne iş yapar?

Denizcilik ile ilgili makalelerimize palamar kavramını açıklayarak devam ediyoruz. Palamar kelimesi (ing. hawser) geminin iskeleye sağlam ve güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayan halatın adıdır. Denizcilik dilinde buna palamar halatı denir. Geminin boyutuna göre halatın özellikleri ve sağlamlığı değişiklik gösterebilir. 

Palamarcı ise bu halatları denizci düğümlerini kullanarak iskeleyr bağlayan kişinin adıdır. Bir palamarcının yaptığı iş riskli ve yüksek sorumluluk gerektiren türdendir. Gemi seyrini tamamladıktan sonra limana yanaşırken kuleden palamarcılara haber gelir. Ardından palamarcılar telsiz vasıtası ile gemi ile irtibat kurar gemiden verilen halatı iskeleye bağlarlar. 

Bu meslek riskli olduğu kadar zevklidir de. Eğer denizlere aşıksanız denizcilik ile ilgili bir okulu bitirdikten sonra palamarcı olarak bir limanda, marinada işe başlayabilirsiniz. 

Bu işi yapmanız gereken temel niteliklere gelecek olursak, dikkatli ve sabırlı biri olmanız bu maddelerin başında gelmektedir. Diğer önemli bir husus ise takım çalışmasına yatkın olmanız gerekliliğidir. Çünkü, gerek gemi personeli gerek kule ile sürekli irtibat içerisinde olacağınızdan bir ekip işi çıkarmanız gerekecektir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi