Borsada Stoplamak Ne Demek?

Stoplamak tabiri borsada stop-loss emri için kullanılır. Bir hisseyi elinizde tutarken oluşabilecek ani düşüşlerden korunmak amacıyla stoplama kullanılır. Savaş çıkması gibi çok büyük bir haber ya da öngörülmesi imkansız olan bazı gelişmeler yaşanabilir. Bunlar çok hızlı ceyran edeceğinden dolayı borsada stoplama yapılmaz ise çok ciddi zararlara sebebiyet verebilecektir. Zarar durdur emri, hisse senedinizin değeri belirlenen fiyatın altına düştüğü anda direkt satışa giderek hisseden çıkmanıza yardımcı olan otomatik bir sistemdir. Hisseyi stoplamak aşağıda durumlarda faydalı olacaktır;

  • Döviz kurunda ani değişimler dolayısıyla sektörün etkilenmesi,
  • Grev gibi durumların ortaya çıkması,
  • Beklenmedik bir şekilde yapılan resmi açıklamalar,

Bunun gibi birçok durumu öngörmek imkansız olduğundan dolayı trader ekranlarında yaptığınız her işlem için belli bir seviyede stop-loss emri kullanabilirsiniz.

Stoplamak Her Zaman Faydalı mı?

Makas açısını çok daraltarak hafif düşüşleri de kapsayacak şekilde zararı durdur emri verirseniz hissenin dipten esneyerek yukarı çıkması esnasında kaçarak durumdan ciddi zararlar etmeniz de mümkündür. Bu yüzden kendiniz ya da lisanslı yatırım danışmanınız tavsiyesiyle beraber makul seviyelerde stop-loss koymanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.