Yemek

Buğday ve Mısır Nişastası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Nişasta bir çok Hamur işi ve tatlının vazgeçilmez ürünüdür. İçine girdiği Hamur işi ve tatlının homojen kıvamlı olmasını sağlar. Özellikle kurabiyelerin ağızda dağılmasını sağlayan ve kurabiyeye asıl tadı veren ürün nişastadır. Nişastanın 4 çeşidi mevcuttur;

  • Mısır nişastası
  • Buğday nişastası
  • Pirinç Nişastası
  • Patates Nişastası

Ama bu dört çeşitten ikisi daha çok tercih edilmektedir. Bunlar Mısır ve Buğday nişastasıdır.

Buğday ve Mısır Nişastası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aslında genel olarak bir ayrım yoktur. İki tür de nişastanın kullanım alanına girmektedir ve yaptığınız hamur işi veya tatlıya aynı lezzeti vermektedir. Fakat gerçek kullanım alanlarını merak edenler için, Mısır nişastası daha çok tuzlu tarifler ve bağlayıcıya ihtiyaç duyulan soslarda kullanılır ve bu sosların daha parlak görünmesini sağlar. Rengi daha beyaz olan mısır nişastası, mısır tanelerinde oluşur. Özellikle kurabiye ve pasta yapımında tercih edilir.

Buğday nişastasının rengi daha sarıdır ve buğday tanesi özünden üretilir. Daha çok baklava hamuru ve sütlü tatlılarda tercih edilir. Günümüzde mısırdaki GDO konusu çoğu kişinin kafasını bulandırmaktadır ve bu yüzden Buğday nişastası daha fazla talep görmektedir. Nişasta aynı zamanda yoğurt ile karıştırılıp yendiğinde ishal sorununu ortadan kaldırmanızı sağlayan iyi bir yöntemdir.

görsel kaynak:

  • https://www.naturalproductsinsider.com/foods/understanding-starch-functionality

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.