Çıtır Patates Kızartmasının Püf Noktaları Nelerdir?

Patlıcangiller familyasından olan Patates, yumruları yenilebilen otsu bir bitki türüdür. Nişasta bakımından zengin olan patates önemli bir besin kaynağıdır. Genel olarak Nevşehir ve Niğde’de yetiştirilir. Patatesi her türlü yemek çeşidinde görmemiz mümkün, sulu yemeklerde, haşlamalarda, kızartmalarda çokça kullanılan Patates en sevilen sebze türlerinden biridir.

Çıtır Patates Kızartmasının Püf Noktaları Nelerdir?

Patateslerimizin çıtır çıtır kızarmasını istiyorsak yapmamız gereken şey, patatesin nişastasını almak olacaktır. Bunun mümkün olması için yapmamız gerekenler: Öncelikle patatesleri doğradıktan sonra maden suyu ve tuz eklediğiniz bir kapta patateslerinizi yarım saat bekletmek ve sonrasında güzelce patateslerinizi kurutmak, bu yöntem Patateslerinizin çıtır çıtır kızarmasını sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra soğuk su da bekleteceğiniz patateslerinize bir kaşık sirke koyup yarım saat bekletmeniz de patatesleriniz çıtır bir şekilde kızarmasını sağlayacaktır. Genel olarak yapılan bir diğer yöntem, patatesleri doğrayıp kuruttuktan sonra içine un ve tuz ekleyip kızartmak, bu yöntem patatesin nişastasını alacaktır ve daha çıtır kızartmalarınızın olmasını sağlayacaktır. Patates kızartmasında en önemli etken tuzdur, tuz patatesin nişastasını alır, bu yüzden muhakkak tuz ekleyip öyle kızartmaya dikkat edin. Son olarak, patates kızartmasında yağ da çok önemlidir. İyice kızmış ve bol yağda kızaran patatesleriniz daha çıtır olacaktır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.