Gündelik Hayat

Buzdolabı Neden Buz Yapar?

Buzdolapları, yiyecekleri istenilen derecede soğutma ve muhafaza etme görevi taşır. Buzdolaplarının iç sıcaklıkları +4 derecenin altında tutulur ve bu sayede besinlerin içinde çoğalamaz dolayısıyla mikroorganizmalar çoğalamaz ve besinler daha uzun süre dayanır. Evlerimizin olmazsa olmazı Buzdolapları, bazen buzlanma sorunlarıyla karşı karşıya gelebilir. Bu buzlanma sorunları markadan markaya değişse de çoğu zaman sorunların çözümü aynı olabilir.

Buzdolabınız, buzlanma sorunu yapıyorsa bu, yiyecekleriniz için çoğu zaman sorun teşkil edebilir. Buzdolabı derin dondurucu yoğun şekilde buzlandığı için bu problem ortaya çıkar.

Ayrıca çözülen buzların suyu da gitmeyebilir. Bunun tek sebebi buzdolabınızın Tahliye Kanalının tıkalı olmasından kaynaklanan bir sıkıntıdır. Çözülen buzlar akacak yer bulamaz ve içeride mahsur kalarak kullanıcının canını sıkabilir.

Buzlanma problemi, buzdolabı içindeki su buharının buzluk içinde önce yoğuşarak sıvı hale gelmesi ve ardından da bu sıvının donarak buz hale gelmesi olayıdır. Bu olayda genellikle kapı lastiklerinin yıpranması, eskimesi veya başka bir probleminden dolayı kaynaklanır.

Buzdolabı kapağında bir problem varsa kapı tam olarak kapanmaz ve dolabın içi sürekli olarak havaya maruz kalır. Havada bulunan nem, yani su buharı da 0 °C’nin altında olan dondurucu seviyeye gelir ve Buz & Kar oluşur.

Buzdolabına konulan sıcak yemekler de kar oluşumuna ortaktır. Sıcak yemeklerdeki buharlaşma dolabın içinde yoğun olduğundan, yemeklerden oluşan sıcak buharın buraya ulaşıp donarak Buz ve Kara döndüğünü unutmayın.

Ayrıca dondurucu kısmının da aşırı doldurulması, havalandırmayı olumsuz yönde etkileyeceğinden içeride nem oluşmasına neden olur ve bu durumda da yine buzlanma meydana gelecektir.

Bu durumun bir de teknik olarak problemleri olabilir. Buzdolaplarında bulunan termostat ve sensör adlı parçalar mevcuttur. İkisi de aynı görevi gördüğünden aynı buzdolaplarında bulunmazlar. Termostat veya Sensör soğutmayı geç algılıyorsa, buzlanma meydana gelebilir.

No Frost buzdolaplarında ise bu sorun genellikle alt veya üst kapının açık kalmasından dolayı meydana gelebilir. Ayrıca dolabın buzluk kısmı dolu ise yine buzlanma meydana gelecektir. No Frost teknolojisi, bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. Eğer bu sorunların dışında yine oluyorsa, teknik servise göstermenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds